22:02:20  26 Kasım 2014 Çarşamba


Ümran Baradan toprağa verildi

Uğur Dündar’ın kayınvalidesi seramik sanatçısı Ümran Baradan, son yolculuğuna uğurlandı.
04 Mart 2011 Cuma, 16:26:23


Ümran Baradan  toprağa verildi

ÇİNİ eserleriyle ünlenen, resim ve seramikte kendine özgü tekniğiyle adını dünyaya duyuran Ümran Baradan (66), gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Damadı Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar’ın da tabutunu taşıdığı Ümran Baradan’ın vasiyeti gereği, naaşının üzerine modacı Zuhal Yorgancıoğlu tarafından tül duvak örtüldü.

Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar’ın eşi Yasemin Dündar’ın annesi, Baykal Çaygöz'ün eşi Yasemin Baradan, dün mide kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti, Eserleri dünyanın birçok müzesinde sergilenen ve çocuklara düşkünlüğüyle bilinen Ümran Baradan’ın cenazesi, bugün, sabah saatlerinde hastane morgundan alınıp kurduğu Konak’taki Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin önünden geçirildikten sonra Alsancak’taki kendi adını taşıyan sokağa getirildi. Burada cenazeyi karşılayanlar arasında Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Eski Bakan Işılay Saygın, Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar, eşi Yasemin Baradan ve sevenleri bulundu. Uğur Dündar, “İzmir’i çok seven, İzmir’in değerli bir evladıydı. Son döneminde kendini çocuklara ve hayır işlerine adadı. Çocuklarla ilgili bir yarışma düzenledi ama göremedi. Başkan Hakan Tartan onun adına bu yarışmayı devam ettirecek. İzmir’in başı sağolsun, ruhu şad olsunö dedi. Eski Bakan Saygın ise, “Onun adına hepinize teşekkür ediyorum. İzmir’in değerli bir insanıydı. İnsanın yaşarken adının sokağa verilmesi çok güzel bir şeydi ve bunu gördü. Hepimizin başı sağolsunö diye konuştu.

CD’LER DAĞITILDI, TÜL DUVAK ÖRTÜLDÜ

Naaşının üzeri vasiyeti gereği modacı Zuhal Yorgancıoğlu tarafından hazırlanan tül duvakla örtülen Ümran Baradan için, Alsancak Hocazade Camisi’nde öğlen namazının ardından cenaze namazı kılındı. Baradan’ın ailesi, namaz öncesi, taziyeleri kabul etti. Cenaze namazına, Ümran Baradan’ın kardeşi İsmail Baradan, eşi Baykal Çaygöz, Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar, eşi Yasemin Dündar, İzmir Valisi Cahit Kıraç. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şehit gazeteci Çetin Emeç’in eşi Bilge Emeç, Sancar Maruflu, Zuhal Yorgancıoğlu, Işılay Saygın, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan olmak üzere ilçe belediye başkanları, sanat, medya, sağlık, siyaset ve iş dünyasının tanınmış isimleri, Ümran Baradan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, ile Baradan’ın ailesinin yakınlarıyla çok sayıda kişi katıldı. Cenaze namazı öncesi yine Baradan’ın vasiyeti gereği Cumhuriyet Kadınları Şiir CD’si dağıtıldı. Cami avlusunda Baradan’ın maddi bağışcısı olması nedeniyle Kızılay tarafından lokum ve su da katılanlara ikram edildi.

UĞUR DÜNDAR TAŞIDI

Çağdaş Cumhuriyet kadınının en önemli temsilcilerinden olan Baradan’ın cenaze namazında kadınların da saf tuttu, gözyaşları sel oldu. Cenaze namazının ardından Baradan’ın naaşı, omuzlara alındı. Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar da, bir süre kayınvalidesi Baradan’ın naaşını taşıdı. Uğur Dündar, cami avlusu dışında, caddede toplanıp kendisini alkışlayanlara teşekkür ederken, Baradan’ın naaşı, toprağa verilmek üzere Kemalpaşa Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.

Ümran Baradan’ın son yolculuğuna uğurlandığı bugün, bir ajansla yeni bir projeyi görüşmek için randevulaştığı öğrenildi.

ADINI TAŞIYAN OKULDA TÖREN

Ümran Baradan, İzmir’in Kemalpaşa İlçesi’ndeki adını taşıyan Ümran Baradan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde de anıldı. Anma törenine, Kemalpaşa Kaymakamı Yüksel Topal, CHP’li Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halis Murat ile öğretmenler, öğrenciler ve okul aile birliği yöneticileri katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anma töreninde konuşma okul müdürü Harun Süğün, “Ümran Baradan, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada adından söz ettirmiş, ünlü bir sanatçı olmuştur. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorumö dedi. Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı da Türkiye’de, ilçede eğitim öğretim veren tek Güzel Sanatlar Lisesi’nin Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi olduğuna dikkati çekip, “Ümran Baradan, eğitime gönül vermiş biri olarak, sanata ve sanatçıya verdiği önemi bu okulu yaparak göstermiştir. Son olarak bizlere Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi’ni bağışladıö dedi. Kemalpaşa Kaymakamı Yüksel Topal “Önemli olan sonrasında güzel anılmak, hayırla yad edilmek, bu dünyadan güzel bir isimle, güzel bir adla, öbür dünyaya intikal edebilmek. Ümran Baradan'ın bunları gerçekleştirerek ebediyete intikal etti" dedi.

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası