15:02:46  27 Kasım 2014 Perşembe


Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı: JİNHA

Merkez, Diyarbakır’da bulunan ve kameramanından editörüne kadar tüm çalışanları kadınlardan oluşan bir haber ajansı kuruldu.
07 Mart 2012 Çarşamba, 20:02:24
Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı: JİNHA    

Kürtçe 'Kadın' anlamına gelen 'Jın' adıyla kurulan Jin Haber Ajansı (JINHA) ismiyle kurulan ajans 8 Mart Dünya Kadınlar gününde yayın hayatına başlıyor. Kadın gazeteciler Hangül Özbey ve Hazal Peker, Türkiye'nin ilk kadın haber ajansını Diyarbakır'da kurdu. Bir yıllık hummalı çalışma sonucu kuruluşunu tamamlayan 'JINHA', 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yayın hayatına başlayacak.

Diyarbakır'da bir plazada kiralanan büroda yayına başlayacak olan ajansın kameramanından, muhabirine, editöründen, muhasebecisine kadar tüm çalışanları kadınlardan oluşuyor. Bazı yayın kuruluşlarında kadın haberleri yapan Hangül Özbey ve Hazal Peker, muhabir olarak yaptıkları haberlerin erkek yöneticiler tarafından başka şekilde yayınlanması üzerine kendi ajanslarını kurmaya karar verdiklerini söyledi.

Ajansın kuruluş çalışmaları sırasında kadın kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve kadın gazetecilerden görüş alan Hangül Özbey ve Hazal Peker, Türkiye ve dünyadaki haber yazım tarzının kamuoyunu nasıl yönlendirdiği üzerine çeşitli incelemelerde bulunduklarını ve istatistiki bilgilerle bir haber yazım hiyerarşisi, ve üslubu belirlediklerini kaydetti.

Ajans, cinsiyetçi dilden uzak ve haberlere kadın gözüyle bakan bir sistemle çalışmayı ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmeyi amaçlıyor. İş kadını Cemile Yıldırım'ın desteğiyle kurulan 'Jın Haber', yayın hayatına başlamadan tüm çalışanlarına toplumsal cinsiyetçilik konusunda eğitim verdi.

Türkçe, Kürtçe ve İngilizce dillerinde yayın yapacak olan ajans, görüntülü, fotoğraflı ve yazılı haber servisi sunacak. Batman, Şırnak, İstanbul, Van, Hakkari ve Ankara'da temsilcilikleri kurulacak olan ajans, şimdilik 17 kişilik kadın kadrosu ile çalışacak.

Diyarbakır merkezli çalışacak olan ajans, "Ve medyanın dilini değiştiriyoruz. Bizden sonra dünya medyası artık eskisi gibi olmayacak sloganıyla yayın hayatına başlayacak. Kırmızı renkli fotoğraf makinaları, mor defter ve kalemleri ile haber dünyasına gireceklerini belirten Hangül Özbey, Haberin dilini değiştireceğiz" dedi.

İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPACAK

Abonelik sistemi ile internet üzerinden yayın yapacak olan Jın Haber Ajansı'na şimdiden çok sayıda kuruluşun abonelik başvurusu yaptığı da belirtildi. Jın Haber Ajansı'nın Türkçe Haber Müdürü Hazal Peker, uzun zamandan bu yana haber ajanslarında çalıştıklarını belirterek, "Feminist kadınlarız. Haberlerde her zaman son noktayı erkeklerin koyduğunu gördük. Biz cinsiyetçi dilden arındırılmış haber tarzı benimsiyorduk. Ne yazık ki, son noktayı koyanlar hep erkek olduğu için, o eril zihniyeti mutlaka haber diline yerleştiriyorlardı. Bunu aşmak için bir yıllık görüşmeler yaptık ve bir kadın haber ajansı kurma fikri böyle doğdu. Amacımız medyayı eril dilden tamamen arındırmak ve cinsiyetçi olmayan bakış açısıyla toplumda bir bakış açısı yaratmak. Toplumun dilini değiştirmek ve o dili kaldırmak ancak basınla mümkün olur. Bu önemli noktada Jın Haber Ajansı olarak, 8 Mart günü biz devreye giriyoruz" dedi.

Yayın hayatına başlamadan önce eğitim programlarından geçtiklerini belirten Hazal Peker, "Kamera çekiminden, fotograf çekim tarzımıza, tekniği feminen bakış açısıyla nasıl kullanacağımıza kadar, haber yazım tekniğimize kadar, toplumsal cinsiyet eşitliğiyle dünyaya bakan bir tarzda yayın yapmak için böyle bir eğitim programı gerçekleştirdik. Kadın yaşamın rengidir diyoruz. Kadından soyutlanmış bir yaşam siyahtır tek renktir. Biz çok renkli bı yaşam istıyoruz. Kadının sosyal, siyasal, ekonomik her alanda olduğu bir yaşam istiyoruz. Bu kırmızı renkli fotograf makinasını bulmamız bile çok zor oldu. Erkekler her alanda söz sahibi olduğu için, tasarımlar bu şekilde ele alınıyor. O nedenle çok zorlandık. Az sayıda da olsa kırmızı renkte makina bulduk. Yaşamın her alanını, kadınlar daha çok renklendirmeye devam edecek. Bizler bundan sonra sizlerle birlikte, mor kalemlerimız, mor defterlerimızle basında iş başında olacağız" diye konuştu.

3 DİLDE HABER YAPACAK

Ajansın Kürtçe Haberler Müdürü Hangül Özbey ise yaklaşık bir yıldan bu yana proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Özbey, "Dünyadaki kadın örgütleriyle diyalog kurduk ve böyle bir sonuca vardık. Dünyada kadın haber ajansı yok. Bu anlamda bir ilki başarıyoruz. Biz 3 dilde bütün dünyaya hitap etmek istedik. Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yayın yapma kararı aldık. İleride diğer dilleri de katabiliriz. Biz medyada mevcut olan dilin değişeceğıne inanıyoruz. Bir yıl içinde çok sayıda kadın kuruluşu, sivil toplum örgütleri, gazeteciler, akademisyenler ve Milletvekilleri ile görüşerek ortaklaştık. Hepimizin rahatsızlık duyduğu ortak payda üzerinde bir ortaklaşma oldu. O'nun üzerinden bir yayın politikası belirleme yönünde bır süreç çizdik" dedi.


 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası