00:22:50  19 Aralık 2014 Cuma
Türk şirketleri, Türkmenistan’da inşaat lideri

Dünyada Türk müteahhitlerin en çok iş aldıkları ülke konumuna yükselen Türkmenistan’da 2013 yılının başından bu yana alınan işlerin bedeli şimdiden 2012 yılını yakaladı.
24 Haziran 2013 Pazartesi, 15:33:57

En farklı YILBAŞI hediyeleri ve en cazip fiyatlar için TIKLAYIN

Türk şirketleri, Türkmenistan’da inşaat lideri

Türk şirketleri geçen sene Türkmenistan’da 4 milyar 980 milyon dolarlık proje alırken, bu sene üstlenilen 30’a yakın proje bedeli de 5 milyar dolar oldu.
Türk şirketleri hastane, idari binalar, konut, köprüler, gemi, tatil merkezleri, otel, petrol platformu, elektrik nakil hatları gibi çeşitli projeler üstlendi. Sadece Polimeks İnşaat şirketinin ihalesini kazandığı Aşkabat Havaalanı inşaatı projesi, 2 milyar 253 milyon dolar tutarı ile Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında bir kalemde aldığı en büyük proje olarak da kayıtlara geçti.
Bu arada, Türkmenistan’daki yatırımları ile tanınan NATA Holding’e yeni iş verildi. Türk şirketi, uluslararası projede yer aldı. Kazakistan-Türkmenistan-İran demir yolu projesinin Türkmenistan kısmında 13 adet köprü ihalesini kazandı. Söz konusu demiryolu köprüleri, Gyzylgaya-Bereket-Etrek hattında inşa edilecek olup, 2014 yılının Ağustos ayında teslim edilmesi planlanıyor.
Türk müteahhitler Türkmenistan'da ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1992 yılından beri ise 34 milyar 145 milyon dolarlık iş yaptılar.

 Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder


Türkiye Haritası