03:02:31  24 Kasım 2014 Pazartesi


Tır şöförü tutuklandı

Sinop’un Boyabat İlçesi’nde iş makinasının otomobilin üzerine düşmesi sonucu 7 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.
03 Ağustos 2012 Cuma, 17:04:11
Tır şöförü tutuklandı    

Kazada hayatını kaybeden 47 yaşındaki Elmas Yayla'nın, cezaevine kayınpederini ziyarete gitmek isteyen gelini Derya Yayla'yı son anda bu isteğinden vazgeçirdiği belirtildi. 8 aylık hamile olan Derya Yayla'nın Boyabat-Sinop karayolunun belli bir kısmının stabilize olması nedeniyle bebeğin zarar görebileceğini belirterek, "Kızım sen gelme. Yollar bozuk. Yolda birşey olabilir. Bebek zarar görmesin" diyerek gelininin gelmesini istemedi. Kendisi hayatını kaybetti. Aileden geriye gelin Derya Yayla kaldı.

Bu arada TIR şoförü Fazıl Ay'da ifadesinde Suçsuzum. Her tedbiri almıştım dedi. Çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.Dün sabah Sinop'un Boyabat İlçesi'nde 26 yaşındaki Orhan Kemal Yayla'nın kullandığı 55 DT 218 plakalı otomobil, Sinop Cezaevi'nde adam öldürmek suçundan yatan babaları Cemal Yayla'yı ziyaret etmeye giderken karşı yönden gelen 47 yaşındaki Fazıl Ay idaresinde 34 DJ 5146 plakalı TIR'ın dorsesindeki iş makinasının üzerine düşmesi sonucu aynı aileden 2'si çocuk 7 kişi hayatını kaybetti. Orhan Kemal Yayla, Elmas Yayla, Cemile Yayla (23), Nülifer Tekiner (29), Tuğçe Tekiner (8), Tülay Türkmen (23) ve Yağmur Türkmen'in (3) hayatını kaybettiği kazanın ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.


İşte feci kazada hayatını kaybedenler
 
GELİNİNE, YOLLAR BOZUK SEN GELME DEDİ
 
Kazada hayatını kaybeden otomobilin şoförü Orhan Kemal Yayla'nın eşi Derya Yayla'nın cezaevi ziyaretine gitmekten son anda vazgeçtiği ifade edildi. Kayınvalide Elmas Yayla'nın gelini Derya Yayla'yı ziyaretten vazgeçirdiğini belirten dayı Mahmut Emin Erdoğan, Derya'da cezaevine gidecekti. Ancak ablam Elmas, gelinini gelmemesi konusunda uyarmış. Ablam, 'Kızım Sinop yolu biraz bozuk. Belli bölümlerde yolda çalışma var. Bebek zarar görebilir. İstersen sen gelme' demiş. Bunun üzerine de gelini Derya Yayla kayınpederini cezaevinde ziyaret etmeye gitmekten vazgeçmiş. Ablam, torunuyla birlikte gelininin de hayatını kurtardı. Ama kendisi öldü dedi.
 
KİMLİK YERİNE REÇETE BULUNUNCA İSİMLER KARIŞTI
 
Dün yapılan ilk belirlemelerde Derya Yayla'nın hayatını kaybettiği bilgisinin de olay yerinde bulunan reçeteden kaynaklandığı belirtildi. Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerden alınan bilgiye göre, kazada ölen Cemile Yayla'nın üzerinden kimlik çıkmadığı, araç içerisinde Derya Yayla adına reçete bulunduğundan isimlerin karıştığı tespit edildi. Yakınlarının hastane morgunda yaptığı kimlik tespitinde hayatını kaybeden kadının Derya Yayla değil, Cemile Yayla olduğu ortaya çıktı.
 
VALİ CENGİZ TAŞIDIĞI YÜKE KADAR ARAŞTIRILACAK
 
Sinop Valisi Ahmet Cengiz, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirterek, TIR'ın üzerine aldığı iş makinasının tonajıyla ilgili bilirkişi raporu hazırlayacak. Ne kadar alması gerekiyordu, ne kadar ağırlıkta iş makinasını üzerine aldı bunların hepsi incelenecek. Bilirkişi incelemesini tamamladıktan sonra da gerekli işlemler yapılacak diye konuştu.
 
5 KİŞİLİK OTOMOBİLDE 7 KİŞİ OLUR MU
 
Diğer taraftan kazada hayatını kaybeden 3 yaşındaki Yağmur Türkmen ile 8 yaşındaki Tuğçe Tekiner'in arka koltukta aracın 5 kişilik olması nedeniyle annelerinin kucağında oturdukları belirtildi. Kucakta ezilerek feci şekilde can veren çocukların otomobil içindeki eşyaları ise yürekleri dağladı.
 
AİLESİNİ TOPRAĞA VERDİ, CEZAEVİNE DÖNDÜ
 
Dün özel izinle cezaevinden çıkarak ailesini toprağa veren Cemal Yayla, yeniden tutuklu bulunduğu Sinop E Tipi Kapalı Cezaevi'ne geri götürüldü. Yayla'nın 2004 yılında arazi meselesinden dolayı kardeşi Ali Osman Yayla'yı tabancayla öldürmek suçundan 8 yıldır bulunduğu cezaevinden 7 yıl sonra tahliye olacağı ifade edildi.
 
TIR ŞOFÖRÜ TUTUKLANDI
 
Öte yandan TIR şoförü evli ve 3 çocuk babası Fazıl Ay, dün gece çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Herhangi bir olay olmaması Ay adliyeye getirilirken çevrede de geniş güvenlik önlemleri alındı.
 
7 KİŞİ ÖLDÜ AMA ŞOFÖR, SUÇSUZUM DEDİ
 
Ay ifadesinde, Yaklaşık hızım 40 kilometre civarındaydı. Yol rampa aşağı olduğu için, kontrollü bir şekilde inerken arka kısımdan çok büyük bir ses duydum. Frene bastım. Ama çekicinin frenlerinin boşaldığını farkettim. TIR'ı durdurmaya çalıştım. Vites küçülttüm. Yavaşlasın diye komprosöre bindirdim. Ama fayda etmedi. Başkalarına zarar vermemek için sağa yatırmak istedim. Bu arada zincirlerle bağlı olan iş makinası aracın üzerinden düştü. Yapılacak herhangi bir şey olmadığı için önümdeki yokuşta aracı durdururum diye düşündüm. Yokuşta araç durdu. Sonra geri kaçmaya başladı. Yanımdaki operatör arkadaş hızlı bir şekilde inerek dorsenin tekerine taş koşup durdurdu. Suçsuzum dedi.
 
ŞOFÖRDEN İLGİNÇ SAVUNMA ONLARA ÇARPMAMAK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPTIM
 
Karşı şeritten gelen otomobili, seyir halindeyken gördüğünü belirten TIR sürücüsü Fazıl Ay, Onlara vurmamak için aracı sağa kaçırdım. Çarpmamak ve zarar vermemek için elimden geleni yaptım. Onlara da çarpmadım. Otomobil, benim aracımın geçtiği esnada iş makinası düşmüştür. Olay kazaen olmuştur, isteyerek olmamıştır. Aracın bakım ve onarımı şirket tarafından yapıldı. TIR, yaklaşık 3 ay önce bakımdan çıktı diye konuştu.
 
İŞ MAKİNASI OTOMOBİLİ 90 METRE SÜRÜKLEDİ
 
Diğer yandan TIR'ın üzerinde takılı olan takograf cihazına müdahale edildiği bilirkişi tarafından tespit edildiği ortaya çıktı. Polis tarafından tutulan kaza raporunda, aracın yüksek vitesle seyir ettiğinden, yolun eğimli olduğundan sürücünün aracın hızlandığını anlayıp vitesi birkaç vites düşürmesi sonucu motor freninin fazla yüklenmesinden, fren sisteminin tamamen devre dış kaldığı belirtildi. Raporda, dorsedeki iş makinasının düştükten sonra yol üzerinde savrulup sol taraftaki korkulukları parçalayıp istinat duvarına çarptığı tekrar savrulduğu bu sırada karşı yönden gelen otomobilin ön kısmını üstüne düştüğü yaklaşık 90 metre sürüklediği yer aldı. Raporda TIR sürücüsü Fazıl Ay'ında tamamen kusurlu olduğu vurgulandı.
EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası