14:03:54  28 Kasım 2014 Cuma


Sular çekilince lahit kapakları göründü

Sinop’ta rüzgar ve gelgitin etkisiyle Gelincik Mahallesi Kumkapı sahilinde tarihi lahit kapakları su yüzüne çıktı.
18 Şubat 2012 Cumartesi, 13:02:49
Sular çekilince lahit kapakları göründü

Sinop'ta rüzgar ve gelgitin etkisiyle Gelincik Mahallesi Kumkapı sahilinde tarihi lahit kapakları su yüzüne çıktı. Kültür ve Turizm İl Müdürü Hikmet Tosun, lahit kapaklarının Roma dönemine ait olduğunu söyledi. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Bat ise "Bu durum çok sert esen poyraz rüzgarlarının etkisi ile yılda bir kez olabiliyor" dedi.

Kentte, gelgit sonrası denizin çekilmesinin ardından Gelincik Mahallesi Kumkapı sahilinde Sinop Kalesi arkasında bulunan tarihi lahit kapakları ortaya çıktı. Kültür ve Turizm İl Müdürü Hikmet Tosun, lahit kapaklarının bulunduğu alanda incelemeler yaptı. Lahit kapaklarının bugünden 2 bin yıl önceki Roma dönemine ait olduğunu söyleyen Tosun, "Bu kapaklar 1960'lı yıllarda Sinop'ta yapılan askerlik şubesinin temel kazısı sırasında bulunmuş. Ancak vatandaşlar tarafından daha sonra hafriyatla denize atılmış. Temel kazı çalışmasının yapıldığı alan geçmişte Hıristiyan mezarlığının bulunduğu bölgedir. Lahit kapakları da bu bölgeden çıktığı bilgisi bizde mevcut. Kumkapı sahilinde kale surlarının yanında 7 adet lahit kapağı suyun altındaydı ve görünüyordu" diye konuştu. Kumkapı bölgesinin SİT alanı içerisinde olduğununu belirten Tosun, bölgenin turizme kazandırılması yönünde bir projenin olduğunu, ancak şimdilik lahitlerin bulunduğu yerde korunacağını söyledi.

SERT ESEN POYRAZIN ETKİSİYLE SULAR ÇEKİLDİ

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Bat ise Sinop'ta yaşananın, gel git olayı olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Bat, "Karadeniz gibi iç denizlerde gelgit olayı 30- 80 santimetre aralığında olabilir. Halk çoğu zaman bunun farkına bile varmaz. Yıl içerisinde sular çekilebiliyor ya da kabarabiliyor. Sinop?ta görülen suların çekilmesi olayı yeni bir durum değil. Çok sert esen poyraz rüzgarlarının etkisi ile yılda bir kez deniz bu kadar çekilebiliyor. Suların çekilmesi ve lahit kapaklarının görülmesi de sert esen poyrazın etkisiyle oluşmuştur" dedi.
 

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Benzer HaberlerTürkiye Haritası