07:09:40  20 Aralık 2014 Cumartesi
Son ankette AKP’nin oyu geriledi

Mayıs başında gerçekleştirilen ankette AKP’nin oy oranı yüzde 0.7 gerileyerek yüzde 51.7’ye düştü. CHP’nin oy oranında ise yüzde 0.3’lük bir artış oldu.
31 Mayis 2012 Perşembe, 13:12:40

En farklı YILBAŞI hediyeleri ve en cazip fiyatlar için TIKLAYIN

Son ankette AKP’nin oyu geriledi

Oy potansiyeli ve kamuoyunun belli konulara ilişkin “nabzını” tutmak için düzenli olarak anketler yaptıran ve sonuçlardan emin olmak amacıyla 3 araştırma şirketiyle çalışan AK Parti son MYK toplantısında, Mayıs ayı içinde gerçekleştirilen anketin sonuçlarını masaya yatırdı. Bugün seçim olsa vatandaşın kime oy vereceğini tespite yönelik ankette, AK Parti’nin oy oranın, bir önceki MYK’da değerlendirilen nisan sonu anketine göre düşük çıkması dikkat çekti.

AK Parti kurmaylarından edinilen bilgiye göre, nisan sonuna ilişkin ankette AK Parti’nin oy oranı yüzde 52.4 iken, mayıs başında gerçekleştirilen ankette bu oran yüzde 0.7 gerileyerek, yüzde 51.7’ye düştü. Ankete göre CHP’nin oy oranında da nisan sonuna göre yüzde 0.3’lük bir artış oldu. Anamuhalefet partisine oy vereceğini açıklayan vatandaşların oranı nisan sonunda yüzde 24.4’ken, son ankette bu oran yüzde 24.7’ye yükseldi. Aynı dönemde MHP’nin oy oranında ise 1.1’lik bir yükselme yaşandı. AK Parti’nin yaptırdığı nisan sonu anketinde yüzde 11.3 olan MHP’nin oy oranı Mayıs ayında yüzde 12.4’e yükseldi.

En büyük destek sağlıkta
Kamuoyu araştırması kapsamında katılımcıların hükümetin çalışmalarını nasıl değerlendirdikleri de irdelendi. Çıkan oranlar hükümetin işsizlikle, yoksullukla ve yolsuzlukla mücadele konusunda halk nezdindeki başarı algısının yüzde 50 oranın altında kaldığını ortaya koyarken, iktidarın izlediği politikalar açısından en büyük sağlık politikasına geldi.

Katılanların yüzde 55.4’ünün genel anlamda hükümeti başarılı bulduğu anket sonucuna göre, başarılı bulma oranı işsizlikle mücadelede yüzde 38’de, yoksullukla mücadelede yüzde 44’te, yolsuzlukla mücadelede de yüzde 46’da kaldı. Hükümetin sağlık politikası vatandaşın yüzde 71’i tarafından başarılı bulunarak yüzleri güldürürken, sağlık politikalarını yüzde 66 destekle ulaştırma, yüzde 60 ile de eğitim politikaları izledi. İzlenen dış politikayı destek oranı ise yüzde 53 çıktı.

Anket kapsamında kentsel dönüşüm düzenlemesine ilişkin de kamuoyunun nabzı tutuldu. Buna göre kamuoyunda “kentsel dönüşüm” olarak bilinen afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin düzenleme için vatandaşın yüzde 70’i “benimsiyorum” derken, düzenlemeyi benimsemediğini ifade edenlerin oranı yüzde 20’de kaldı. Anket sonucuna göre vatandaşın yüzde 53’ü 28 Şubat sorumlularının yargılanmasını isterken, “yargılanmasın” diyenler yüzde 28’de kaldı. E-muhtıra olarak bilinen 27 Nisan bildirisiyle ilgili soruya ise katılımcıların yüzde 51’i “hesap sorulsun” yanıtını verdi. Hesap sorulmasın diyenlerin oy oranı ise yüzde 17 oldu.
 Yorumlar (6)
türk gözlemci
31 Mayis 2012 / 19:33
akape %30 bile değil mhp %20 üstünde chp %35 muharrem ince gelince %40 45 e dayanacak
ayla,.
31 Mayis 2012 / 14:04
SAYIN BASBAKAN, BU GUN GOZLERIM YASLA DOLDU,.,POLITIKANIZ BENI ILGILENDIRMEZ, POLITIKA SIYASET BIZIM AILEMIZIN EN SEVMEDIYI BIRSEY,. EN UZULDUYUM KONU, DEDEM IBRAHIM ATMACANIN MEZARI CANAKKALEDYDI,.,OYLE YADA BOYLE BIR SEHITTI,. VERILEN EMIR BELKIDE VATAN ASKI O GOREVE GITMIS,. AMA O KEMIKLERE BUL DOZER VURUP YOK ETTINIZ,. MUSLUMANIM DEDINIZ,. BEN ORAYA 3 KEZ GITMISTIM , ORADA SADECE DEDEME DEYIL TUM DUNYA INSANLARINA DUA ETMISTIM, GECE RUYAMDA GORDUM, ,. RUYAMI ANLATMAK ISTEMIYORUM AMA O KEMIKLERE BUL DOZER VURDUN KERKESI N ICIMIZE KOR VURDUN,.OLUYEDE SAYGISIZLIGINI ZATEN ANLADIM, NE OLULER RAHAT ETTI NE DIRILER,SIZI ALLAHA HAVELE EDIYORUM,,.,. ,.,.TARAFSIZ BIR HALK EVLADI OLARAK HUZUNUMU BELIRTMEK ISTERIM,.
Halil Ince
31 Mayis 2012 / 12:58
Iddia ettigim birsey var.Akp için sonun baslangici bu gidisat.Buradaki oranlar fazla birsey ifade etmeyebilir.Ama son aylardaki basbakanin despot tavrindan tutun,Tüzmen’in Chp’li milletvekiline ana avrat gitmesi ve bunu büyük bir istahla anlatmasi,Uludere katliaminin piskince kullanilmasi,simdide özgürlüklerden bahseden bir iktidarin kürtaj konusunda tavri,Thy yollarina yapilan antidemokratik tutum,iscilere yapilan baskilar.Icerde bulunan 600’e yakin ögrenci.Agzini açan muhalifin sindirilmesi,polisin en ufak olayda karsisindakine düsmanca tavri ve daha buna benzer bir sürü örnek.Alternatif Chp mi?Asla degil.Ve kim ne derse desin,bu hükümet epeyi ciddi olaylara el atti,epeyi seyi düzeltti.Maalesef bunlarda zafer sarhosluguna tutuldular ve artik isi diktatörlüge vurdular.Bu yüzden de sonun baslangici diyorum.Evet halk liderin arkasindan gidiyor ama sanildigi kadar halki saf görmeyelim.Herkes herseyin farkinda.Belki aksamdan sabaha degismez hersey ama artik bu dönemde bitecek.
ayla,.
31 Mayis 2012 / 12:52
YAP ICRATINI HIZLANDIR, DAHADA HIZLANDIR,. O NAZLI HANIM BIR YANDAN ASKER DIYOR, BIR YANDAN KARSI CIKTI SIMDI FARKLI,. HER KESIME FARKLI,. KIYAMET O HANIMDAN KOPACAK,. IKTIDAR MUALEFET HALK DIKKAT,., OKUYUN ONUN YAZILARINI,.TEHLIKE SACIYOR,. YAZIK GUNAH, PARTILERI BIRI BIRINE DUSURMEYE ICERIDE HALKI HUZURSUZLUGA TESVIK EDIYOR,. UYANIN,.. ,.
Mazlum
31 Mayis 2012 / 12:36
Üzülmesin AKP sevinmesin mualefet.Cünkü toplumda Akp nin ihtiyacı kadar 12 fotoğraf hayat felsefesi olan yeterince meeee var. AKP Kavalının sesine toplanırlar onlar.Muhalefet sevinmesin hedefe odaklanma projesinden birlikte koşma duygusundan yoksunsunuz.
ahmet
31 Mayis 2012 / 18:21
hedefiniz ne bu ülkeyi kaybetmek mi inşallah tez vakitte çökerler.BU millette aklını başına toplar. Fazla şımardılar bu ülkenin Padişaha ihtiyacı yok.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Etiketler


Türkiye Haritası