16:51:40  22 Aralık 2014 Pazartesi
Silifke’nin ceviz üzümü sofraların vazgeçilmezi oldu

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Keben köyünde yetiştirilen sofralık üzümler köylünün geçim kaynağı oldu.
30 Ağustos 2013 Cuma, 12:53:41

En farklı YILBAŞI hediyeleri ve en cazip fiyatlar için TIKLAYIN

Silifke’nin ceviz üzümü sofraların vazgeçilmezi oldu

Her bir salkımın ağırlığı 2 ile 5 kilo arasında değişen üzümler, iç piyasada rağbet görürken sofraların da vazgeçilmez tadı haline geldi.

Göksu vadisinde bulunan Keben, Ortaören, Kargıcak, Senir, İmambekirli, Karakaya, Karahacılı, Senir ve Nuru köylülerinde yetiştirilen ‘ceviz üzümü’ iç pazara sunuluyor.
Kilosu 2 TL'den satışa sunulan ve koz (ceviz) üzümü, 800 rakıma kadar olan bölgelerde yetiştirilebiliyor.

Mikro klima özelliği bulunan vadide yetişen üzümlerin bakımının kolay olduğu, üreticilere de ciddi bir gelir getirdiğini belirten Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı ve üzüm üreticisi Mustafa Göktaş, "Koz üzümünü diğerlerinden farklı kılanı büyüklüğü. Salkımı 2 – 5 kiloya kadar ulaşıyor. Talep görüyor ki diğer normal ürünlerimizin, bazen 2 bazen 2,5- 3 katına kadar çıkabiliyor. En önemli özelliklerde birisi de bunun hediyelik olarak diğer yerlere gönderilmesi. İşte İstanbul’dan, Ankara’dan misafirliğe giden veya gönderen kişiler hediyelik olarak Silifke koz üzümü paketlemek suretiyle gidecekleri yerlere götürüyorlar.” dedi.

Kilosunun köylülerin 1.5 liraya sattığını aktaran Göktaş, “İşte bu alıcıya, yerine göre uzaklığına göre mesafesine göre 2,5 lira 3-4 lira değişen fiyatlarda satılır. Dama veya balkona hem gölgelik yapıyor. Hem de aile bütçesine et bir katkı sağlıyor. Vatandaş yada pazarcı gelir 3’er 5’er sandık alır götürür. Böylelikle aile ekonomisine de katkı sağlanır.” dedi.Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası