04:31:58  22 Ekim 2014 Çarşamba


Polis, kayıp Amerikalı kadının arkadaşlarını dinledi

Fotoğraf çekmek için geldiği Türkiye’de 9 gündür kendisinden haber alınamayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı Sarai Sierra’yı (33) bulmak için İstanbul polisi seferber oldu.
28 Ocak 2013 Pazartesi, 18:57:24
Polis, kayıp Amerikalı kadının arkadaşlarını dinledi

Fotoğraf çekmek için geldiği Türkiye’de 9 gündür kendisinden haber alınamayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı Sarai Sierra’yı (33) bulmak için İstanbul polisi seferber oldu. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelen Sierra’nın arkadaşlarının Kayıp Şahıslar Büro Amirliği’nde bilgisine başvuruldu. Emniyette 4 saat süren işlemlerinin ardından iki Amerikalı, yanlarındaki tercümanla birlikte taksiye binerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gayrettepe yerleşkesinden ayrıldı.

Gezmek ve fotoğraf çekmek üzere Türkiye’ye gelen ABD vatandaşı Sarai Sierra’dan haber alamayan yakınları Amerikalı yetkililerle irtibata geçerek Sierra’nın İstanbul’da kaybolduğunu bildirdi. Konsolosluk yetkililerinin durumu polise bildirmesi üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği ekipleri harekete geçti. 19 Ocak’ta kaybolduğu belirtilen Sarai Sierra’nın bulunması amacıyla çalışma başlatıldı.

Yapılan çalışmalarda genç kadının, İstanbul’a gelmeden önce internet üzerinden görüştüğü ve Beyoğlu’unda kalan bir öğrencinin evinin bir odasını 13 günlüğüne kiraladığı belirlendi. Genç kadının, 8 Ocak’ta İstanbul’a gelerek kiraladığı odada kalmaya başladığı, 15 Ocak’ta Hollanda Amsterdam’a gittiği, 16 Ocak’ta ise buradan Münih’e geçtiği 19 Ocak günü tekrar İstanbul’a geldiğini tespit etti. 19 Ocak’ta kaldığı evden yiyecek bir şeyler almak üzere ayrıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan kadının 22 Ocak tarihine ABD'ye dönüş bileti aldığı anlaşıldı.

Polis genç kadının ABD’deki ailesine telefonla ulaştı. Ailenin, genç kadının İstanbul’da birisiyle internet üzerinden sohbet etiğini söyledikleri öğrenildi. Bu yönde yapılan araştırmalara rağmen ailenin söz ettiği kişinin kimliğine ulaşılamadı. Sierra’ya kaldığı odayı kiraladığı belirlenen Yiğit Y. polise, Sierra’yı en son 19 Ocak’ta gördüğünü, evden çıkarken kendisine yemek almaya gittiğini söylediği bilgisini verdi. Genç kadının kaldığı odada yapılan aramada, pasaportu ve bazı özel eşyaları bulundu. Genç kadının üzerinde bulunduğu tahmin edilen cep telefonunu ise kapalı vaziyette olduğu belirlendi.

Polis ekipleri, genç kadını en son çıkış yaptığı evin civarındaki MOBESE ve güvenlik kameralarını da inceledi. Yapılan incelemede genç kadının tek başına yürürken iki defa kameralara görüntüleri yansıdığı görüldü. Genç kadını yürüdüğü yöne doğru olan bütün MOBESE ve güvenlik kamera görüntülerinin incelemesi sürüyor.

Sierra’nın İstanbul’da bulunan iki Amerikalı arkadaşı da emniyete geldi. Asayiş Şube Müdürlüğü’nde 4 saat kalan Amerikalıların bilgisine başvurulduğu öğrenildi. İşlemlerinin ardından emniyetten ayrılan Amerikalılar, Sierra’nın arkadaşı oldukları, eşinin de İstanbul’a gelmek üzere olduğu bilgisini aktardı. Gazetecilerin ısrarlı sorularına kısa açıklamalarla karşılık veren Amerikalılar, yanlarındaki tercümanla birlikte taksiye binip Gayrettepe’den ayrıldı.

Polis, kayıp Amerikalı kadının arkadaşlarını dinledi

Yorumlar (1)
Kanadali Turk
30 Ocak 2013 / 03:26
Insallah en kisa zamanda kendisi bulurlar! Ailesinin su anda neler yasadigini tahmin bile edemiyorum. Kendisinin bulunmasi icin dua ediyorum. Ailesine de Allah’tan sabir ve guc diliyorum.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası