07:31:45  31 Ekim 2014 Cuma


Otobüs yolu uygulaması başladı

İstanbul’da trafiği rahatlatmak ve vatandaşları toplu taşımaya yönlendirmek için yapılan tercihli yol uygulaması bu sabah başladı. Ayrılan yola giren sürücüleri polis uyardı.
03 Eylül 2012 Pazartesi, 08:11:49


Otobüs yolu uygulaması başladı    

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiği rahatlatmak amacıyla planlanan 'Toplu Taşıma Yolu' (Bus Lane) uygulaması, pilot bölgeler olan Millet Caddesi ve Mahmutbey Yolu'nda başladı.

Dünyanın bir çok ülkesinde hayata geçirilen uygulama kapsamında toplu taşıma araçlarının kullanımına açılan bir şerit sayesinde vatandaşların toplu taşımaya yönlendirilmesi ve zamandan tasarruf etmesi amaçlanıyor.

İlk etapta Millet ve Mahmutbey Yolu'nda uygulanmasına başlanan Bus Lane için trafik ve zabıta ekipleri vatandaşları bilgilendirdi. Millet Caddesi üzerine yerleştirilen çok sayıda trafik polisi uygulamadan haberi olmayan vatandaşları bilgilendirerek toplu taşımaya ayrılan şeritten seyretmemeleri konusunda uyarıldı.

POLİS ACIMADI

Uygulamanın ilk gününde trafik polislerinin de yol boyunca görev başında olduğu görüldü. Toplu Taşıma Yolu'nda park edilen araçlar çekiciler tarafından otoparka götürüldü. Şerit ihlali yapan sürücüler sık sık uyarılırken, bazı sürücülere ceza kesildi. Uygulamanın ilk saatlerinde İETT otobüslerinin duraklara rahat girip çıktığı dikkat çekti.

Hafta içi sabah 07:00 - 16:00 ile akşam 16.00 - 20:00 saatleri arasında hayata geçirilecek uygulama nedeniyle 'Bus Lane' olarak belirlenen bölgelere EDS adı verilen Elektronik Denetleme Sistemi yerleştirildi. Belirlenen saatlerde toplu taşıma araçlarına ayrılan bu şeridi ihlal eden araçlar EDS sistemiyle belirlenerek cezai işlem uygulanacak.

Belirlenen pilot bölgelerin ardından uygulamanın, Topkapı - Aksaray - Taksim, Kızıltoprak - Bostancı - Tuzla, Beşiktaş - Maslak, Yenikapı - Başakşehir güzergahlarında da hayata geçirilmesi bekleniyor.

Uygulama sırasında yolda herhangi bir bariyer çalışması olmayacak. Fakat kural ihlali yapanlara Elektronik Denetleme Sistemi’yle takip edilecek ve para cezası uygulanacak.

Uygulama, 07.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında geçerli olacak.

'ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRACAK'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, uygulamayla ilgili olarak, ''Türkiye'de ilk defa yapılan uygulama bu. Avrupa'da gözlemleyip takip ettiğimiz uygulamaydı. Bariyerlerle yolu ayırmıyoruz, sabah 07.00-10.00 akşam 16.00-20.00 saatleri arasında otobüsler geçebilecek. Bu da toplu taşımayı özendirmek adına yaptığımız bir şey. Tüm bu çalışmalar İstanbullunun ulaşımını kolaylaştırmak için'' dedi.

İKİ YENİ SİSTEM YOLDA

Kadir Topbaş, ayrıca otobüslerin ışıklı kavşaklara yüz metre yaklaştığında ışığın yeşile dönmesiyle trafiğin daha akışkan olabileceği bir sistem üzerinde uzmanların çalıştığını söyledi.

Çalışmaların Elektronik Denetleme Sistemi'ndeki (EDS) kameralarla denetleneceğinin altını çizen Topbaş, ''Bu çalışmalar dahilinde, Amerika'da olduğu gibi termal kameralar ile denetlenen otomobillerin en az 3 yolcu ile geçebileceği bir sistemi de getirebiliriz'' diye konuştu.
Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder


En çok Yorumlananlar
En çok Okunanlar


Türkiye Haritası