07:07:56  26 Kasım 2014 Çarşamba


Merkel: Avrupa, sadece ortak para birimden ibaret değil

Bu yıl Nobel Barış Ödülü’nün Avrupa Birliği’ne verilmesi Avrupalı liderleri ziyadesiyle mutlu etti.
12 Ekim 2012 Cuma, 16:40:01
Merkel: Avrupa, sadece ortak para birimden ibaret değil

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Avrupa, sadece ortak para biriminden ibaret değil. AB, özellikle barış ve demokrasinin temel değerleri için var." şeklinde konuştu. Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ise diyalog yoluyla çok sorunların üstesinden gelinebileceğini vurguladı.

Dünyanın en çok merak edilen ödüllerinden biri olan Nobel Barış Ödülü, bu yıl Avrupa Birliği'ne verildi. Avrupa Birliği'nin son 60 yıldır Avrupa'da barışa katkısından dolayı ödüle layık görüldüğü ifade edildi. Daha önceki senelerde de ödüle aday gösterilen AB’nin 2012 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesi Avrupalı liderleri memnun etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, ödülü Avrupa kıtasına barışı getiren projeye verilen bir destek olarak değerlendirdi. Merkel, Avrupalı liderlerin hepsini tebrik ederken, AB kurumları ve çalışanlarına duyduğu minneti dile getirdi. Almanya Başbakanı Merkel, "Avrupa, sadece ortak para biriminden ibaret değil. Avrupa, sadece ortak para biriminden ibaret değil. AB, özellikle barış ve demokrasinin temel değerleri için var. Bu olağanüstü bir şey." sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

"BELÇİKA, AB’YE İLHAM KAYNAĞI"

AB’ye ev sahipliği yapan Belçika Başbakanı Eli Di Rupo ise oldukça gururlu olduğunu vurguladıktan sonra "Belçika, AB’ye oluşturan kurucu ülkelerinden birisi olmuştur ve her zaman Avrupa’nın bir bütün olmasına ilham kaynağı ve rehber pozisyonunda bulunmuştur." açıklamasında bulundu. Projenin bir avuç siyasinin hayali olarak ortaya çıktığını kaydeden Belçika Başbakanı "AB, zaman içinde birlikteliğin ve ilerlemenin en güçlü sembolü haline gelmiştir." dedi.

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ise ülkesi ile AB’nin iyi ilişkiler içinde olduğunu ve Nobel Barış Ödülü’nün bu yıl AB’ye verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Stoltenberg, ülkesinin AB’ye üyeliğinin söz konusu olmadığının altını çizerken 'en azından şimdilik' şerhini koymayı ihmal etmedi.

CİHAN

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası