11:33:49  28 Kasım 2014 Cuma


Meclisteki Türk kökenli milletvekilleri

Almanya’nın Kuzey eyaletlerinde Bremen’de meclisteki Türk kökenli milletvekili sayısı 9’dan 10’a çıktı.
16 Ocak 2013 Çarşamba, 10:08:58
Meclisteki Türk kökenli milletvekilleri

22 Mayıs 2011'de yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinde milletvekilliğini dört oyla kaçıran ve birinci sıradan yedek olan Sanem Güngör, Ulrike Hiller'in Avrupa Parlamentosu (AP) müsteşarlığına atanmasıyla meclisteki yerini aldı.

En çok milletvekili Bremen'de
Bremen Eyaleti SPD Milletvekili Mustafa Güngör, Almanya'nın en küçük eyaleti olmalarına karşın en çok Türk ve yabancı kökenli milletvekiline sahip olan meclis olduklarını dile getirdi. Mecliste şu anda 10 Türk kökenli milletvekili olduğunu söyleyen Mustafa Güngör, 'Mecliste SPD'den 7, Yeşillerden 2, Sol Parti'den de bir Türk kökenli arkadaşımız mecliste bulunuyor. Bu sevindirici bir olay. Meclisler halkın temsilciliği olarak halkı temsil etmesi gerekiyor. Bremen'in yabancı sayısını ele alırsak bu yüzde 10'un rahatlıkla üstündedeyiz. 82 kişilik meclis sandalyesine sahibiz. Bremen'deki özel bir durum değil. Bu durum bütün Almanya'da olması gereken bir durum. Diğer eyalet meclislerinde de daha fazla yabancı kökenli vekillerin olmasını istiyoruz. Diğer eyaletler Bremen'i örnek almalı'dedi.

Meclisteki Türk kökenli milletvekilleri
Bremen Eyalet Meclisinde bulunan Türk kökenli milletvekilleri şöyle Mustafa Güngör, Şükrü Şenkal, Ruken Aytaş, Aydın Gürlevik, Mehmet Ali Seyrek, Patrick Öztürk (SPD), Mustafa Kemal Öztürk, Sülmez Doğan (Yeşiller), Cindi Tuncel (Sol Parti)  

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Benzer HaberlerTürkiye Haritası