00:36:58  23 Ekim 2014 Perşembe


Mavi Kart’ta yeni dönem için son aşamaya gelindi

Teknik alt yapı çalışmaları nedeniyle bu yılın başından itibaren dağıtımına ara verilen yeni Mavi Kart’ta hazırlıklar son aşamaya geldi.
31 Mayis 2013 Cuma, 14:29:02
Mavi Kart’ta yeni dönem için son aşamaya gelindi    
Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, 1-2 ay içinde yeni sisteme uygun olarak düzenlenmiş Mavi Kart tanzimine başlanacağını duyurdu.
 
İZİN alarak Türk vatandaşlığından çıkanlara verilen Mavi Kart uygulamasında yeni dönemin hazırlıklarında sona yaklaşıldı. 1 Ocak'tan itibaren dağıtımına ara verilen Mavi Kart'taki son durumla ilgili DHA'ya açıklama yapan Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, çok yakın zamanda yeni tip Mavi Kart tanzimine başlanacağı müjdesini verdi. Yönergenin hazırlanması ve Mernis veri tabanıyla ilgili çalışmalar sonucu böyle bir ara yaşandığını belirten Başkonsolos Basa, 'TBMM ilgili kanunda 2012 yılında bir takım değişiklikler yaptı. Kanunun uygulamasına yönelik yönerge kısa süre önce yürürlüğe girdi. En geç 1-2 ay içinde yeni kartları vermeye başlayacağımızı ümit ediyorum' dedi. 
 
MAVİ KARTLILAR KÜTÜĞÜ OLUŞTURULUYOR
 
Yeni Mavi Kart ile bilgiler veren Köln Başkonsolosu Basa, şunları söyledi: 'Artık Türk vatandaşlığından izinle ayrılmış eski vatandaşlarımız için Mavi Kartılar Kütüğü adı altında bir nüfus kütüğü tutulacak. Bu kütük sayesinde kişinin çocuklarının ve torunlarına Mavi Kart tanzimi imkanı verilecek. Doğum, evlenme, boşanma, evlat edinme ve ölüm gibi kayıtların bu kütüğe işlenmesiyle, gerektiği durumlarda Mavi Kart'ın yeniden düzenlenmesi kolaylaşacak.'
 
NÜFUS CÜZDANI GİBİ OLACAK
 
Başkonsolos Basa, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Mavi Kart üç alt soya verilebilecek. Kart artık değerli kağıt statüsüne girecek. Türk vatandaşlarının Nüfus Cüzdanı ile hemen hemen aynı statüde olacak. Yeni Mavi Kart üzerinde, Türk vatandaşlarının Kimlik Numarası'na benzer şekilde Yabancı Kimlik Numarası olacak. Mavi Kart sahipleri, askerlik yükümlülüğü, muafen araç veya ev eşyası ithal etme ve seçme-seçilme hakkı dışında Türk vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklardan faydalanabilecek. Mavi Kart sahiplerine  sözleşmeli personel olarak Türk kamu kurumlarında çalışma hakkı verilecek. En çok sorun yaşanan bankada hesap açma ve cep telefonu aboneliği konuları ise, karttaki Yabancılar Kimlik Numarası sayesinde çözüme kavuşacak.'  
 
SORUNLARI BİZE İLETİN
 
Yeni sistemin başlamasına kadar süren geçiş döneminde Mavi Kart ihtiyacı olanlara onaylı nüfus kayıt örneği verdiklerini belirten Basa, 'Acil durumlar için verdiğimiz bu belgeyle Türkiye'deki işlemlerin yapılması mümkün. Sorun yaşayanlar, Türkiye'de Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'na, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara durumu iletebilir. Bizler ilgili kurumla iletişime geçerek sorunu çözmeye çalışırız' dedi. 
EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası