09:59:46  20 Aralık 2014 Cumartesi
Kaçak sigaraya ağır cezalar geliyor

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sigara kaçakçılığıyla mücadele konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, ’Bununla ilgili ağır cezalar geliyor.’ dedi.
24 Mayis 2011 Salı, 10:06:38

En farklı YILBAŞI hediyeleri ve en cazip fiyatlar için TIKLAYIN

Kaçak sigaraya ağır cezalar geliyor

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sigara kaçakçılığıyla mücadele konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Bununla ilgili ağır cezalar geliyor. Sigara kaçakçılığı yapanların burunlarından milletimiz adına fitil fitil getireceğiz" dedi.
     
Bakan Çağlayan, Mersin'de seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği Bakkallar ve Bayiler Odası'nda yaptığı konuşmada, iktidarda oldukları sürede hayata geçirdikleri projeleri ve Türkiye'nin yaşadığı değişim ve dönüşümü anlattı, esnafın sorularını yanıtladı.

Çağlayan, Marketler Yasası'yla ilgili bir soru üzerine, "Bu kanun tek başına bakkal dükkanını kurtarmaya yetmez. Gerekirse kooperatifleşmeye gidelim. Bir bakkalımız 1 kilogram pirinç alırken kaç para öder? Kooperatif 10 ton pirinç alırsa çok daha ucuza alır. Bunun için bu konuda kooperatifleşmeyi önemseyelim" diye konuştu.

Kaçak sigara konusunun hükümetin üzerinde ciddi bir şekilde durduğu bir konu olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:

"Bu konuda çok yoğun toplantılar yapıldı, halen yapıyoruz. Konunun tüm taraflarıyla görüştük. Bugün Türkiye'de yapılan kaçak sigara, çalınan vergidir. Bunun adı hırsızlıktır. TBMM tatile girmeden önce bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık. Bununla ilgili ağır cezalar geliyor. Şunu söyleyeyim, bunun kaçakçılığını yapanların burunlarından milletimiz adına fitil fitil getireceğiz.

En ufak bir taviz olmayacak. Sigarayı sevmeyen biriyim ama bu esnafımızın ekmeği, rızkı, önemli bir gelir kaynağı. Bu yolların, hava yollarının yapılması toplanan vergilere bağlı, vergi toplanırsa bu hizmetler yapılır."

Çağlayan, esnafın bankalardaki sicil kaydının silinmemesiyle ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

"Neden benim bakkalım, kasabım, manavım kredi almasın? Sicil affını çıkardık. Olabilir, dünyanın bin türlü hali var. İnsan borcunu ödeyemeyebilir. Gününde ödeyemeyebilirsiniz ama ödedikten sonra o banka biraz ar sahibi ise sicilinizi siler, silmezse onun hayasından şüphe ederim. Benim esnafıma bunun aksini yapmaya hiçbir bankanın hakkı yok.

Yeterince kazanıyorsunuz. Allah gözünüzü doyursun. Bankalar esnafın sicilini tutmasın. Bankaların sicili daha bozuk. Geçmişte milyonlarca dolar borçlandılar, biz ödedik. Bu konuda bankalara 'İlla bunu yapacaksınız' diye bir şey yapamayız. Çünkü Türkiye'de demokrasi ve serbest piyasa var ama bankaları buradan bir kez daha insafa çağırıyorum."

Emeklilerden kesilen sosyal güvenlik primine de değinen Çağlayan, şöyle konuştu:

"Emeklilerden kesilen sosyal güvenlik primine ben de karşıyım, bunu her yerde söylüyorum, sizlere şirin görünmek için şimdi söylemiyorum. Emekli olmuş ve bir bakkal, kasap, manav, terzi işletiyorsa bu kesilmemeli ama asıl sorun 15-20 sene önce seçim zamanı 'Şöyle yapacağız, böyle yapacağız' deyip faturayı halka kesenlerde.

Şimdi de birileri çıkmış 'Mazotu 1.5 lira yapacağız' diyor. Herhalde Türkiye'nin bir yerinde petrol kaynağı buldular veya bir ülkeden kaçak mazot hattı çekecekler. Nasıl vereceksin? Böyle bir şey olabilir mi?"

Esnaf ziyareti ve seçim bürosu açılışı

Bakan Çağlayan, daha sonra, Hastane Caddesi'ndeki esnafı ziyaret etti. Esnafla sohbet eden Çağlayan, yakından ilgilendiği çocuklara şeker verdi. Kaynamış mısır satan genç bir kızın tüm mısırları alarak vatandaşlara dağıtan Çağlayan, aldığı simitleri de dağıttı.

Çağlayan, Kiremithane Mahallesi'ndeki seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada da büronun partili 3 kadının çabalarıyla kurulduğunu belirterek, "Burası Türkiye'nin ilk kadın seçim bürosu" dedi.

Kadınları çok önemsediklerini ifade eden Çağlayan, "İşte kadına en fazla önemi ve desteği veren partinin kim olduğu ortada. Kadınlar başımızın tacıdır. Kaç zamandır Mersin'in her yerini geziyorum ve görüyorum ki Mersin tüm Türkiye'de olduğu gibi tarih yazmaya hazırlanıyor. Mersin, muhalefetten değil iktidardan yana olmak istiyor. Hep birlikte partimizi Mersin'de birinci parti yapalım. Bunun için hepinizden kapı kapı dolaşmanızı istiyorum" diye konuştu.
 Yorumlar (8)
mehmet
20 Eylül 2014 / 00:29
Slm kac aydir calismiyorum kimse orali degil cebimde sigara alacak param yok gecenlerde van ozalp e gitmistim arkadasimla cenazeye gelirken ucuz dedik sigara alalim dedik ve koca valilik ve askerlik subesinin karakolun bitisiginde carsida tonlarca kacak sigra vardi aldik islerimiz bozuktu iceriz ve satariz yol parasicikar diye aldik ki gelirken agrida cevirme de sigaralarin hepsini ocarsida gorev yapan kacakcilik subesi topladi aldi zaten borc parayla almistim o parada giti sigaralarda onun uzerine birde islem yapildi bilmiyorum artik sonu ne olur ama sanki adam oldurduk essar eroyun satiyormus gibi muamele ettiler asalayip gorev yaptiklari kulubeden kovduler yani anlamadigim sey su yasaksa heryerde neden yasak degil eger doguda serbestse neden gumruk kapilari var ve neden o kapida gorev yapan serefsilere aylik veriyorsunu ve o serevsizlere aylik maaslarini vermek icin bizden park parasini bile vergili aliyorsunuz herseyi yaptik gelisti turkiye diyorsunuz ama neden adil olmuyorsunuz
Bojuware 201
26 Ağustos 2014 / 20:03
Bunlar komik olmak adınamı konuşurlar acaba. Çağlayan tütün tarlasının üreticisinin fabrikasının işçisinin damına koydunuz milleti itin köpeğin ürettiğine mahkum ettiniz bir sürü gayri meşru ilişki yarattınız yolunuzu buldunuz. Şimdi düzenleme ceza geliyor. sizin aklınızın tavanının damına bu sefer bacağımı sokacam sadece. MİLLET kemikçileriniz kadar aptal değil ANDAVALLAR.
ilker
26 Ağustos 2014 / 15:39
devlet gitsin doğudan alektirik parasını toplasın sonra gelsin benden kacak sigaranın bedelini alsın buzamana kadar akpye oy attım bundan sonra nahhhh atarım ailem ve ben olmak üzere daha oy yok kaçagı satmaya almaya devam zekasız it suruleri iktidar olmuş
hüseyin altındağ
20 Ağustos 2014 / 12:06
valla sigarada olması herkes açlık tan ölür milyonlarca insan ekmek yiiyyo bu kimsenin umrunda deyil devlet kendi çalışanına veriyo ya devle maaşı almayan esnaflar zaten büyük market ler kuruldu küçük esnaf kan ağlıyo kimin umrunda ölüm var sigarayı brakmak yok devlette yesin masum insanların parasını bakalım neresinden çıkacak
saban dilsiz
20 Haziran 2014 / 18:45
biz rizeden sarp sınır kapıusında calışan arabacılarız burda sorun kim calışıyorsa herkes bu olaydan otürü muzdarif buna biş çare bulmanız
BEŞİKTAŞ ÇARŞI
07 Şubat 2014 / 15:16
devlet kendi vatandaşının kanını vampir gibi emmeye devam ediyor 8 lira 10 lira olmuş bi paket sigara tabiki kaçak sigara yada açık tütün kullanacak insanlar soyguncu devlet kazanacığa kaçakçı,köylü,katırcılar kazansın
mahmut uğur
06 Şubat 2014 / 20:03
rüşvet alarak zaten herkesin burnundan fitil fitil getirdiniz vergileri düşürün o zaman kimse ucuz diye kaçak sigara almaz satmaz sizvergileri yükselterek arz talebi oluşturuyorsunuz bunun sebebi sizlersiniz bol bol yiyin1 2 »Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Etiketler


Türkiye Haritası