05:44:31  24 Kasım 2014 Pazartesi


İşte MİT’in cemaat raporu

Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan MİT’in yeni cemaat raporuna göre ’Cemaatin’ sermayesi 150 milyar dolar.
10 Ağustos 2012 Cuma, 14:54:53
İşte MİT’in cemaat raporu

Aydınlık, 2 gündür duyurusunu yaptığı 'MİT'in Cemaat Raporu'nu yayınladı. Aydınlık'ın böyle bir raporun varlığına ulaştığını ve yayınlayacağını ilan etmesine rağmen, MİT'in bugüne kadar böyle bir rapor hazırlanmadığın rağmen bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

MİT’ten cemaat açıklaması

İşte Aydınlık'tan çok konuşulacak o haber.

‘Cemaatin sermayesi 150 milyar dolar’

Aydınlık, MİT’in hazırladığı “Fethullah Gülen Cemaati” raporuna ulaştı. MİT, cemaatin sermayesinin 150 milyar dolar olduğunu ve 65’i büyük olmak üzere 700 şirket tarafından desteklendiğini belirtiyor. Rapor Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla hazırlandı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Fethullah Gülen’in önderliğini yaptığı cemaat hizmet hakkında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bir rapor hazırladı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından Başbakan Erdoğan’a sunulan raporda, ekte cemaat hakkında bilgilerin yer aldığı 40 klasörün daha sunulduğu belirtiliyor.

MİT’in hazırladığı raporda, “150 milyar dolara ulaşan cemaat sermayesinin Fethullah Gülen cemaatinin destekleyicilerine ait olduğu belirtiliyor. Büyük bölümü kayıt dışı olan bu sermayeyi, cemaatin kontrolündeki şirketler elinde tutuyor. Bu şirketlerin yıllık iş hacmi ise 7 milyar doları aşıyor.” deniliyor. Bazı gazete, televizyon, dershane ve finans kuruluşlarının ismi verildikten sonra, “Cemaat, 65’i büyük kuruluş olmak üzere 700 şirket tarafından desteklendiği” ifadelerine yer veriliyor.

MİT'in Cemaat raporundan

- 65'i büyük kuruluş olmak üzere 700 şirket tarafından destekleniyor.

- Cemaatin sermayesi 150 milyar dolar.

- Yıllık 7 milyar dolar iş hacmine sahipler.

- Yönetici kadro çerçevesinde 4 bin 800 kişi takibe alındı.

- Cemaatin kurmayları hakkında dosya hazırlandı.

- 4 politikacı, 5 TSK mensubu, 173 emniyet ve 23 MİT mensubu cemaatin kurmayları arasında.

Bakanlık ile ortak

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Başbakanlığa" hitabıyla başlayan bir sayfalık önyazıda, raporun Başbakan Erdoğan'ın şifahi emirlerinin alınması üzerine 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren özel çalışma başlatıldığına dikkat çekiyor. Aynı yazıda bu çalışmanın, ilgili kurum ve bakanlıklar ile ortak program hazırlanarak araştırmaların yapıldığı bilgisi veriliyor.

MİT Müsteşarı Fidan'ın bu ön yazısından sonra rapor başlıyor. Raporun 'giriş' bölümünde, "Devlet kadrolarında göreb yapan Fethullah Gülen Cemaati görevlileri ve bu cemaate çok yakın bazı görevliler hakkındaki tepki ve tartışmalar, siyasi zeminde de etkili şekilde işlenmektedir" deniliyor. Ardından, "Olaylar giderek kendi boyutlarını aşmaktadır. Bu konular, siyasi, sosyal, güvenlik ve psikolojik açıdan Türkiye gündemindeki en ağırlıklı konu haline gelmiştir" denilerek giriş bölümü noktalanıyor.

"Gülen devlete meydan okuyor"

Rapordan, Fethullah Gülen'in kendisine ait herkul.org sitesinde yaptığı konuşmaların incelendiği anlaşılıyor. Gülen'in bu kouşmaları "devlete meydan okuma" olarak rapor edildi. Gülen'in konuşmaları MİT raporuna şöyle yansıdı:

"Her an ölüm tehdidi altında olduğunu, bu yüzden ABD'den ayrılmayacağını, yaptığı mücadelede dava arkadaşlarına danışmadan karar veremeyeceğini, bahse konu çağrının ise, bunun kendisine karşı hazırlanan bir komplo olabileceğini, hususlarına anlaşılabilinir bir üslupla devlete ve devlet yetkililerinegüvenmediğini, devletimiz suçlayarak meydan okuyan görüşlerini açıkça ifade etmiştir."

Cemaat kurmayları dosyası hazırlandı: Cemaat MİT'te de var!

MİT tarafından cemaate parasal destek  sağlayan şirketler, vakıflar ve eğitim kurumları mercek altına alındı. Bu kurumların şirket yönetimleri, Türkiye çapında yayıllan şubeleri incelendi. Ayrıca yurt dışında da cemaate destek sağlayan şirketler tek tek tespit edildi. Özellikle Orta Asya'da farklı ülkelerde bulunan kurumların para hareketleri ve yöneticileri hakkında dosyalar hazırlandı.

MİT, cemaatin yönetim ilişkilerini gösteren bir şema hazırladı. Cemaatin yönetici kadrosu çerçevesinde 4 bin 800 kişi takibe alındı. "Cemaatin Kurmayları" olduğu tespit edilen, 4'ü politikacı 2314'ü işadamı, 171'i eski ülkücü, 5'i TSK mensubu, 173'ü emniyet mensubu, 47'si din adamı ve 23'ü MİT mensubu olan isimler hakkında dosyalar var.
Yorumlar (10)
Selo
11 Ağustos 2012 / 01:13
Ben bir şey merak ediyorum, bu kadar Servet sahibi niye bir sefer bile Haca gitmemiş ,madem islamda evlilik ,helaldir,niye evlenmiyor,gercekten dini liderde ..............
Selo
11 Ağustos 2012 / 01:19
Yazımın tam metni çıkmadı ,demek bu sitede sansor var
SELOK
11 Ağustos 2012 / 12:55
Bu site MİT’in
can
11 Ağustos 2012 / 01:06
nolacak cemaatçi diye içerimi atacaklar.bu ülkede milyonlarca cemaatçi var bunların her birinin ailesi var enaz 8-10 milyon insandan bahsediyoruz..başbakan bu kitleyi karşısına almaz kesinlikle.hele birde cum başkanlığı seçimi varken.
ali
11 Ağustos 2012 / 01:02
başbakan bence oyuna geliyor.hayatının hatasını yapıyor...gaza geliyor diye düşünüyorum...
lubiyama
10 Ağustos 2012 / 14:02
bunlar değilmiydi okyanus ötesine selam gönderen nolduda araları bozuldu...
SERHAT
10 Ağustos 2012 / 13:27
’işadamarı’ ne demek cahil?
binboga
10 Ağustos 2012 / 12:24
Hanefi Avcı, Hakan Fidan, Soner Yalçın, TSK vb. kim karşılarına çıkarsa hapse atmak, itibarsızlaştırmak, unutturmak istiyorlar. Adalet ve emniyetteki güçleri kırılmadan, ellerindeki bu imkan alınmadan karşılarına çıkanı ezmeye devam edecekler.
SERHAT
10 Ağustos 2012 / 09:29
KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARA SAYIN ERDOĞAN SİZ DEĞİLMİYDİNİZ CEMATE HER KAPIYI ARDINA KADAR AÇIP DEVLET KURUMLARINDA EN KİLİT NOKTALARA ONLARI OTURTAN... ÖYLE BİR HALE GELDİKKİ ARTIK CEMMATEN DEĞİLSEN DEVLETTE NEFES ALAMIYORSUN.. 11 KG EKSİĞİ OLAN ŞAKİRTLER POLİS OLUYOR :) KESKİN BIÇAK SAHİBİNİ KESMEYE BAŞLAYINCA UYANDI ÖRDEK1 2 »Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası