11:02:03  31 Ekim 2014 Cuma


Grup Yorum üyeleri serbest bırakıldı

DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan aralarında Grup Yorum elamanlarının da bulunduğu 11 kişi serbest bırakıldı.
20 Ocak 2013 Pazar, 23:50:32
Grup Yorum üyeleri serbest  bırakıldı

Çağlayan Adliyesi'nde aralarında 5 Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 11 kişi savcılıkça serbest bırakıldı.

9 ÇHD’li avukata tutuklama talebi

Avukatlar: Hak davaları için buradayız

’Grup Yorum halktır, susturulamaz’

Çok sayıda ilde önceki gün başlatılan operasyonlar kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri Çağlayan Adliyesi'nde savcılıkça serbest bırakıldı. 18 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Aralarında 5 Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 11 kişi serbest bırakıldı.

Serbest bırakılanların isimleri şöyle: İnan Altın, Caner Bozkurt, Ali Aracı, İbrahim Gökçek, Mehmet Emin Kaçmaz, Pınar Hanoglu, Güneş Şeferoğlu, Özlem Kütük, Damla Sandal, Selma Altın.

ÇHD’li avukatların kararı ise henüz açıklanmadı.

Adliye içinde olay

Bu arada adliye çevresinde polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri alınırken, adliye içinde kavga çıktı. Kavganın tarafları ise avukat ile polisler oldu.

Şüpheliler sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Savcılarının bulunduğu 7. kata çıkarıldı. Çevik kuvvet ekipleri de adliyenin 7. katına barikat kurdu.

Gözaltılara destek için gelen yaklaşık 50 avukat bu duruma tepki gösterdi. 'Polis dışarı' sloganları atan avukatlar, kalkanlı çevik kuvvet barikatının kaldırılmasını istedi. Ancak barikat kaldırılmadı. Bu duruma tepki gösteren avukatlar, barikatı yıkmak istedi.

Polislerin tepkisi sert oldu. Avukatlar ile polisler arasında yumruklaşmaya varan olaylar yaşandı. Kavga da 6 avukat ve bir polis memuru da yaralandı.

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün iki grubu da uzun süre sakinleştirmeye çalıştı. Çevik kuvvet ekiplerinin koridordan ayrılması üzerine ortam sakinleşti. Öte yandan adliyenin içinde olay çıkması üzerine adliye önünde bekleyen Halk Cephesi üyeleri de slogan atarak protesto gösterisinde bulundu.

Millletvekillerinden destek

Gruba, CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, Melda Onur ve Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Erol Aras ile avukatlar destek verdi. Arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden Grup Yorum üyelerinden Eren Olcay türkü söyledi, bir grup da halay çekti.

Halk Cephesi üyesi yaklaşık 100 kişi sabah saat 11.00'da İstanbul Adalet Sarayı'nda Adliyesi'nde toplandı. Ellerinde "Türküler susturulamaz", "Devrimci sanat engellenemez" yazılı pankart taşıyan grup, "Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz" ve "Devrimci sanat engellenemez" diye slogan attı. Gruba, CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, Melda Onur ve Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Erol Aras ile avukatlar destek verdi.

ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı gözaltına alındı

Öte yandan DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.

  Türk Hava Yolları'na (THY) ait bir uçakla saat 11.30'da Beyrut'tan İstanbul'a gelen Selçuk Kozağaçlı, kargo terminaline park ettirilen uçaktan indiği sırada Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.


 

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder


En çok Yorumlananlar
En çok Okunanlar


Türkiye Haritası