18:02:10  24 Kasım 2014 Pazartesi


Filipinler heyeti, Türk işadamları ile bir araya geldi

İstanbul’da düzenlenen Türkiye Filipinler İş Forumu çerçevesinde, Türk ve Filipinli işadamları akşam yemeğinde bir araya geldi.
07 Ekim 2012 Pazar, 21:27:15


Filipinler heyeti, Türk işadamları ile bir araya geldi

İstanbul’da düzenlenen Türkiye Filipinler İş Forumu çerçevesinde, Türk ve Filipinli işadamları akşam yemeğinde bir araya geldi.

TUSKON- MARİFED Federasyonu'na bağlı Güngörenli Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Türkiye Filipinler İş Forumu düzenledi. Zeytinburnu'nda düzenlenen foruma Filipinler Ekonomi Bakan Yardımcısı ve Dış Ticaret Müsteşarı Cristino L. Panlılıo, ANFAD Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Bıyık, Filipinli işadamları topluluğu ve GÜSİAD Yönetim Kurulu iştirak etti.

Akşam yemeğinde bir araya gelen Türk ve Filipinli işadamları, ikili görüşmelerde bulunma imkanı buldu. Gecede, heyetlere bir konuşma yapan ANFAD Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Bıyık, iki ülke ticaretinin artmasına katkı sağlayacak özverili adımların gelecekte ticaret ve yatırıma dönüşeceğini dile getirerek, "İkili görüşmelerin çok verimli geçtiğini ümit ediyorum." diye ekledi.

Coğrafyaların uzaklığı hariç Türkiye ile Filipinler arasında hiçbir problem bulunmadığını dile getiren Bıyık, karşılıklı diyaloglar ile coğrafi uzaklıkların da aşılacağını inandığını belirtti. 250 milyon dolara ulaşan iki ülke ticaret hacminin son yıllarda düşme eğiliminde olduğunu söyleyen Bıyık, "Ülkenizde faaliyet gösteren Türkiye Filipinler Ticaret Odası'nın etkinlikleri ile TUSKON, ANFED ve üye derneklerimizin gayretleri ile bu rakamların çok daha üstünde bir ticaret hacmine ulaşabiliriz." dedi.

YATIRIM DAVETİ

Kısa bir konuşma yapan GÜSİAD Başkanı Ekren Ateş, Türkiye'nin inşaat, inşaat malzemeleri, taahhüt, makine, un, gıda ve gıda ürünleri konusunda büyük bir deneyime sahip olduğuna dikkat çekti.

Tüm üyelerle birlikte iki ülke arasındaki ticari ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesinde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Ateş, “Filipinli heyetin bu süre içinde ülkemizi ve üyelerimizi yakından tanıma imkanı bulmalarından da onur duyduk”. dedi.

Slayt ile Filipinler hakkında bilgi veren ANFAD Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Bıyık, 300 bin kilometre karelik Filipinler'in Asya'nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu, kahvede, altında, incide, altında dünyada bir numara olduğunu söyleyerek, 20 milyon evsizin olduğu ülkede 4 milyon eve ihtiyaç olduğunu aktardı ve Türk işadamlarını buraya yatırıma çağırdı. Derneğin İnşaat Komitesi söz alarak, bu vesile ile iki ülke arasındaki ticari münasebetlerin gelişimi adına harekete geçeceklerini ifade ettiler.

CİHAN

Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası