09:06:37  23 Kasım 2014 Pazar


Femen İstanbul’da eylem yaptı

Ukraynalı eylemci grup Femen İstanbul’da eylem yaptı, haber yarışını kazanan ise Twitter oldu.
08 Mart 2012 Perşembe, 12:30:28

Soyunarak medyanın dikkatini eylemlerine çeken Ukraynalı aktivist kadın grubu Femen'in İstanbul eylemi hızlı bitti.

FEMEN kızları Türkiye’de TIKLA


Femen bu kez sandık bastı TIKLA

Femen kızlar sağlık kontrolünden geçirildi

Dün İstanbul'a gelen ve kendilerini "modern devrimciler" olarak tanımlayan grup, bir alışveriş Merkezi'nde basın toplantısı düzenlemiş ve CNN türk'te Cüneyt Özdemir'in programına konuk olmuştu.

Kendilerine sponsor olan ve Femen adıyla iç çamaşırı üreten bir iç giyim firmasının mağazasında basınla buluşan aktivist kadınlar ayrıca 8 Mart Kadınlar Günü için İstanbul'da bir eylem düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Eylem bugün Sultanahmet'te Gülhane Parkı girişinde gerçekleşti.

Öğlele saatlerinde bir araçla Ayasofya Camii önüne gelen Femen grubundan İnna Shevchenko, Tayiana Zatserkovna, İana Zhdanova ve Oleksandra Shevchenko araçtan inerek bir anda koşmaya başladı.

FEMENLER GÖZALTINA ALINDI

Üzerlerinde sadece iç çamaşırı bulunan protestocu kızlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gerçekleştirdikleri eylemde kadına yönelik şiddeti protesto etti. Türkçe, "Çalınmış Hayatlar" ve İngilizce dövizler taşıyan Femen kızlarının yüzlerini de dayak yemiş bir kadını andıran şekilde boyadıkları görüldü. Ayasofya önünde vatandaşların şaşkın bakışları altında koşmaya başlayan Femen kızlarına, kadın polisler müdahale etti. Kadın polisler, çıplak eylemcileri gözaltına aldı. Gözaltına alınan Femen kızları, polis aracına bindirilerek emniyete götürüldü.

HABER YARIŞINI YİNE TWİTTER KAZANDI

Eylemin yeri ve zamanı konusunda bilgi vermeyen grup "Bizim için kadınların haklarını savunmak en önemli görevdir. Biz göğüslerimizle sizin kadınlarınızı savunuyoruz" demişti.

Medyanın yoğun ilgisi altında gerçekleşen ve kadın polislerin müdahalesi ile hızla biten eylemde FEMEN herzamaki gibi soyundu ve sloganlar attı.

Medyanın görüntü alma yarışını ise Twitter kazandı. Radikal muhabiri Ayça Örer, takip ettiği eylemi twitterdan paylaştığı bir fotoğraf karesi ile taçlandırdı.

ÜÇ YIL ÖNCE TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİNDE EYLEM YAPMIŞLARDI

FEMEN, üç yıl önce Ukrayna'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenleyerek, Türk makamlarını, Türk erkeklerini "Ukrayna'nın genelev olmadığı konusunda bilinçlendirmeye" çağırmıştı.
 

EtiketlerYorumlar (2)
Serkan
09 Mart 2012 / 10:27
Çağdaş O..pular
bulut
08 Mart 2012 / 13:50
şimdi bu kızları terör örgütüne üye olmaktan tutuklar silivri’ye koyarlar

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası