17:28:36  25 Ekim 2014 Cumartesi


Eylemcilere ’şerefsizler’ dedi

Kağıthane Gültepe İlkokulu’nun imam hatip okuluna dönüştürüleceği söylentileri üzerine eylem yapan gruba ’ayıptır ayıp, şerefsizler’ diye bağıran motorlu şahsı polis uzaklaştırdı.
11 Nisan 2013 Perşembe, 16:02:46
Eylemcilere ’şerefsizler’ dedi    

Kağıthane Gültepe İlkokulu'nun imam hatip okuluna dönüştürüleceği söylentileri üzerine haftalardır eylem yapan öğrenci velileri ve onlara destek veren Gültepe Halkevleri üyeleri, bu hafta da eylemlerini sürdürdü.

Motosikletiyle okul önünden geçen bir kişi gruba tepki gösterince polis tarafından uzaklaştırıldı.
 
"4+4+4" eğitim sistemi kapsamında Kağıthane Gültepe İlkokulu'nun İmam Hatip'e dönüştürüleceği iddiası öğrenci velilerinin haftalardır eylem yapmasına neden oldu. Her Perşembe okul önünde toplanan Halkevleri üyeleriyle veliler, bu hafta da eylemlerini sürdürdü. Saat 14:00'da okul önünde toplanan topluluk, 'okullarımızın dönüştürülmesini, sürgünleri birlikte durduracağız' yazılı pankart açarak 'okuluna sahip çık', 'eğitim hakkı engellenemez' sloganları attı. Bu sırada motosikletiyle caddeden geçen bir kişi, durup topluluğa tepki gösterdi. İsmi öğrenilemeyen kişi, 'bunlar provokatör, her gün bu olmaz. Yakışmıyor size. Başka bir şeyin peşinde koşun, bunun değil' deyince sivil polisler tarafından uzaklaştırıldı. Şahsın, motoruyla uzaklaşırken eylemcilere 'Şerefsizler' dediği duyuldu.
  
Topluluk adına basın açıklamasını okuyan öğrenci velisi Esra Tuğlacı, "Okulların dönüştürülme sorunu sadece Gültepe'de yaşanmıyor. Ülkemizin ve İstanbul'un birçok okulu dönüşüm tehdidi, milyonlarca insan da sürgün tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Böyle giderse bu sorunlar artarak devam edecek. Fakat 4+4+4'ü planlayanlar bir konuyu hiç hesaba katmadılar Okulları dikensiz gül bahçesi sandılar. Bizleri mağdur edenler sandılar ki, bu dönüşümlere kimse ses çıkartmayacak. Her dönüşen okulda veliler, öğrenciler ve öğretmenler okullarına sahip çıktılar. Bizler sadece okulumuzu istiyoruz. 'Gültepe İlkokulu derhal açılsın' diye başlattığımız eğitim mücadelemizi şimdi 'Okuluma, çocuğuma, geleceğime dokunma' diye sürdürüyor ve büyütüyoruz" dedi. 
 
Eyleme katılan Fidan Güneş de, "Çocuklarımız için mücadele ediyoruz. Okulumuzu istiyoruz. Okulumuzun imam hatip olmasını istemiyoruz. Yapılıyorsa da başka bir yere yapılsın" dedi.
 
Güneş ayrıca kendilerine tepki gösteren kişini imam olduğunu söyleyerek 'yazıklar olsun' dedi.
 
Grup açıklamanın ardından okul önünden ayrıldı. Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası