01:47:14  19 Aralık 2014 Cuma
Deniz Gezmiş, Gül’ü üniversiteye sokmamış!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Deniz Gezmiş’in yollarının 40 yıl önce kesiştiği ortaya çıktı.
07 Haziran 2011 Salı, 14:55:31

En farklı YILBAŞI hediyeleri ve en cazip fiyatlar için TIKLAYIN

Deniz Gezmiş, Gül’ü üniversiteye sokmamış!

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Commer’in makam aracını yakan isimlerden biri olan 68 kuşağı temsilcilerinden Tuncay Çelen, “Denizler’den Terzi Fikri’ye Türkiye” adlı bir kitap yazdı. İmge yayınlarından piyasaya çıkan kitapta, Deniz Gezmiş ile bugünün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaklaşık 40 yıl önce, karşı karşıya geldikleri anlatıyor.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan Deniz Gezmiş ve arkadaşları, “6. Filo Defol” eylemi yaparken aynı üniversitenin İktisat Fakültesinde okuyan ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) üyesi Abdullah Gül ve arkadaşları ile karşı karşıya geldi.

Çelen bu karşılaşmayı kitabında şöyle anlattı:

‘’Abdullah Gül üniversite yıllarında fikri mücadelesini babası ve yakın çevresinden etkilendiği için, doğal olarak MTTB ve Akıncılar çatısı altında sürdürür. O dönemde sağ, sol kutuplaşmaları içinde yaşanan gerilimler ve tartışmalar herkesi etkiliyor ve olayların içine çekiyordu. Nitekim Abdullah Gül gibi yakın çevresinde sessiz ve uyumlu olduğu bilinen birisi bile bu ortamda aktif hareket içine girmiş ve İstanbul Üniversitesini kontrol altına alan Deniz Gezmiş ve arkadaşları, Abdullah Gül ve arkadaşlarının fotoğraflarını duvarlara asarak ‘Faşist’ damgası vurmuş ve hedef göstermişti.

Abdullah Gül bu gergin dönemde 6 ay üniversiteye giremeyecekti”
 

MTTB dönemi ünlüleri

Kitapta Gül ile birlikte MTTB içinde bugünün siyasetçi ve gazetecilerinden, Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Beşir Atalay, Abdülkadir Aksu, Hüseyin Çelik, Ahmet Davutoğlu, Numan Kurtulmuş, Fehmi Koru, Abdurrahman Dilipak, Osman Pepe, Necati Çetinkaya, Kadir Topbaş’ın da yer aldığı vurgulandı.

Kitabı yazarı Tuncay Çelen, 42 yıl önce ODTÜ’de ABD Büyükelçisi Commer’in arabasını yakan grup içinde yer aldı. Bu eylemden dolayı tutuklandı. Dev Genç Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yaptı. İşçi emeklisi olan Çelen, halen TKP Parti Konseyi üyeliği görevinde de bulunuyor.

Commer olayı

Daha önce Vietnam’da görev yapan Commer, 6 Ocak 1969’da ODTÜ rektörü Kemal Kurdaş’ı ziyarete gelmiş, rektör ile görüşürken öğrenciler de zırhlı Cadillac aracını bir elektrik direğini manivela olarak kullanıp ters çevirmişti. Araçtan benzin sızması üzerine öğrenci liderlerinden Sinan Cemgil’in atkısı benzine bulanıp tutuşturulmuş ve araç yakılmıştı. Commer bu olay sonrası Türkiye’den ayrılırken, rektör Kurdaş da görevini bırakmıştı.
 Yorumlar (5)
ne önemi var
09 Haziran 2011 / 21:12
bugun olan ögrencı olaylarını o gun denızler fazlasıyla savasını vermıstı 4 yıllık unıv.okumak okadar zorkı yasasın tam bagımsız ve demokratık turkıye
Agresifim.
07 Haziran 2011 / 17:32
Önce Deniz Gezmiş okulu bitirip, askerden geldikten sonra aynı zihniyetini koruyacak. İş hayatına atılacak ve reklam piyasasına dalmayacak. Patronuna rest çekip sırça köşklerde ve Mercedes marka otomobile binmeyecek. Kariyerini ve karizmasını düşünmeyip patronuna yalakalık yapmayacak. Ay sonunda maaşının tamtakır banka hesabına yapmasını beklemeyecek. Kazandığı parayı paylaşacak. Ondan sonra zaten o köşke o çıkar... Peki bunu yapabilen kaç tane devrimci var birde onu sormak lazım.
Agresifim.
07 Haziran 2011 / 17:21
Koca bir ordu ve muhalefet partileri birleştide hiç bişi yapamadılar. Neden mi? Her zaman müspet hareket edinmeyi düstur edinmiş bu insanlar hiçbir zaman kaba kuvvete başvurmadılar...
KRAL1971
07 Haziran 2011 / 12:46
EĞER BU GÜN YAŞASAYDI DENİZ GEZMİŞ BU KEZ ABDULLAH GÜL’Ü KÖŞKE ÇIKMASINA İZİN VERMEZDİ AYNEN ÖĞRENCİLİK YILLARINDA OKLUDĞU GİBİ
kral1972
07 Haziran 2011 / 17:00
çok biliyon

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Etiketler


Türkiye Haritası