00:33:56  29 Kasım 2014 Cumartesi
Çocuklarıyla intihar eden annenin vasiyeti

İki çucuğuyla intihar eden 45 yaşındaki İlknur Per Mellersh’in geride bıraktığı notlarında, çocuklarıyla Türkiye’de gömülmek istediğini vasiyet ettiği öğrenildi.
21 Kasım 2011 Pazartesi, 20:48:03
Çocuklarıyla intihar eden annenin cenaze vasiyeti    

Almanya'nın Hamburg kentinden, şiddet gördüğü İngiliz eşinden kaçıp geldiği Aydın'ın Söke İlçesi Güllübahçe Beldesi'ndeki gizlendiği evde, çocukları 8 yaşındaki Yaanis ve 6 yaşındaki Mira Mellersh ile intihar eden 45 yaşındaki İlknur Per Mellersh'in geride bıraktığı notlarında, çocuklarıyla Türkiye'de gömülmek istediğini vasiyet ettiği öğrenildi. Gözüyaşlı yakınları, İlknur Per Mellersh'in, eşinin çocuklarına cinsel tacizde bulunduğu şikayetini Alman mahkemelerinin dikkate almadığını öne sürdü, cenazelerin defnedilmesi konusunda ise uzlaşmak istediklerini dile getirdi. Suçlanan baba Justin Tobias Mellersh de, çocuklarının cenazelerinı almak için Söke'ye geldi. Ancak savcılık kararı olduğu için cenazeler kendisine verilmedi.

Güllübahçe Beldesi'nde bahçevanlık yapan Orhan Akkoyun, geçen cuma günü, saat 14.00 sıralarında, Yenimahalle Yeltepe Caddesi, 39 Numara'daki bağ evinin bahçe kapısındaki `Dikkat zehirli gaz' ve `Dikkat zehirlidir' yazılı iki kağıdı farketti. Akkoyun, şüphelenip, durumu Mahalle Muhtarı Ramazan Akgüneş'e bildirdi. Muhtar Akgüneş, Akkoyun ile birlikte gittiği evin kapısının kilitli olması ve ısrarla çalmasına rağmen açan olmaması üzerine jandarmayı aradı. Jandarma, çilingir yardımıyla kapıyı açıp içeri girdiğinde, 10 gün önce İzmit'ten gelip kiraladığı bağ evine yerleştiği belirtilen İlknur Per Mellersh ile kızı Mira ve oğlu Yaanis Uri Mellersh'in yer yatağındaki cesetleriyle karşılaştı. Jandarma ve savcının evdeki incelemesinde, İlknur Per Mellersh'in, kapı ve pencere aralarını bantla kapattıktan sonra, ısıtıcı üzerindeki bir bakır kaba mangal kömürü koyarak, çocuklarıyla ölüm uykusuna yatıp intihar ettiği belirlendi.

CENAZELER MORGA KALDIRILDI

Olayın ardından anne Mellersh ile iki çocuğunun cenazeleri, nöbetçi savcının talimatıyla İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Otopside, karbonmonoksit gazından zehirlenmeye bağlı ölümlerin gerçekleştiği belirlenirken, defin işlemlerinin, prosedürlerin tamamlanmasının ardından, kim tarafından, ne şekilde yapılacağının savcı talimatıyla belirlenmesine karar verildi. Karar üzerine, cenazeler morgta bekletilmeye başladı.

ANNENİN VASİYETİNDE TÜRKİYE VAR

Hem Alman, hem de İngiltere vatandaşı olan çocukların nerede toprağa verileceği ve cenazelerinin kime teslim edileceği merak konusu oldu. Tunceli kökenli olan annenin yakınları ve baba Justin Tobias Mellersh, bu konuda çeşitli makamlarla ellerindeki kararlar gereği görüşmelere başlarken, anne İlknur Per Mellersh'in geride bıraktığı notlarda kaleme aldığı duyguları ise dikkat çekti.

O PİS ADAM BİZİ BIRAKMIYOR

Anne İlknur Per Mellersh, ölüm uykusuna yatmadan dakikalar önce kaleme alıp, annesi, kardeşi, boşanma davasına bakan Alman hakim ve bir arkadaşına yazdığı mektuplarda yaşadıklarını anlattı. Kızkardeşine yazdığı mektupta, "Demek dünya pistir ve ben kocamla evlendim. Pislik içinde girdim, kurtulamıyorum. Ben çocuklarımı o kadar seviyorum. Ben ve onları o pis adama bırakmayın. Ben çocuklarım büyüsünler, mutlu olsunlar istedim. Ama tek başına yapamıyorum. O pis adam bizi bırakmıyor. Çocukların şansı yoktu. Ben ölünce çocukları o pis aileye bırakma" yazdı.

Annesine bıraktığı mektupda da onu çok sevdiğini dile getiren İlknur Per Mellersh, eşinin yaptıklarını kendisine hiç anlatamadığını belirtti, "Keşke böyle olmasaydı" dedi.

Mellersh'in Alman hakime de, "Sizi tebrik ederim. Normal bir hayat yaşamak istiyorduk. Ben anne, babasız büyüdüm ama çocuklarımın böyle yaşamasını istemiyordum. Siz beni dinlemediniz" diye not bıraktı.

ANNE BABASI 2 YAŞINDAYKEN AYRILMIŞ

İlknur Per Mellersh'in anne ve babasının 2 yaşındayken ayrıldıkları öğrenildi. Babası tarafından Almanya'ya götürülen İlknur Per Mellersh'in burada büyüdüğü, Türkçe'yi de Türkiye'de yaşayan kardeşlerinin yıllar sonra kendisine ulaşmasının ardından 3 yıl önce öğrenmeye başladığı, matematik ve İngilizce öğretmenliği yaptığı ortaya çıktı.

ÇOCUKLAR TÜRKİYE'DE MUTLUYDU

Çocukların cenazelerinin annelerinin vasiyeti gereği Türkiye'de gömülmeleri için İzmir'deki Alman Konsolosluğu yetkilileri ile görüşmelerde bulunan İlknur Per Mellersh'in yakınları, eşinin, çocuklarına cinsel tacizde bulunduğu yönünde şikayet ettiği Alman mahkemelerinin konuyu dikkate almadığını, cenazelerin defnedilmesi konusunda ise uzlaşmak istediklerini dile getirdi.

Yakınları, çift arasında Almanya'da boşanma ve velayet davalarının ayrı ayrı sürdüğünü, velayet davasıyla birlikte yürüyen, İlknur Per Mellersh'in, eşinin çocuklarına cinsel tacizde bulunduğu yönündeki şikayete ise gerektiği kadar önem verilmediğini iddia etti. Annenin, çocukları yanına alıp ülkeyi terkederek güven telkin etmemesi, baba hakkında da kanıtlanmayan ancak ciddi bir suçlama olması nedeniyle, çocukların velayetinin Alman Gençlik Vakfı'nda olduğunu belirten yakınları, "Sürekli ölümle tehdit ettiği için güzel bir yaşamları olması nedeniyle Türkiye'ye gelmişlerdi. Ancak daha fazla mücadele edemedi. İnterpol üzerinden de, İngiltere tarafından aranma kararının çıkması, onu daha da dehşete düşürdü. Almanya'dan böyle bir kararın çıkması halinde çocukların devlet tarafından korunacağını biliyordu, ancak İngiltere çocukları babaya verebilirdi. Bunun paniğini yaşıyordu. Çocuklar da Türkiye'de çok mutluydu ve kesinlikle babalarına dönmek istemiyorlardı" dedi.

DEFİNDE UZLAŞMA ÇAĞRISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'dan da yardım isteyeceklerini, konuyla Dışişleri Bakanlığı'nın da yakından ilgilendiğini söyleyen yakınları, ayrıca, "Cenazelerin defnedilmesinde ortak bir yol bulmak istiyoruz. Annesinin vasiyeti gereği Türkiye'de, İstanbul, memleketleri Tunceli veya Söke'de defnedebiliriz. Hıristiyan adetlerine göre de defnedilebilirler. Hıristiyan Mezarlığı'na da gömülebilirler ama annelerinden ayrılamazlar. Bu konuda uzlaşmak istiyoruz" dedi.

BABA CENAZELERİ ALAMADI

Bu arada, suçlanan redaktörlük yapan baba Justin Tobias Mellersh, Türkiye'ye geldi. İzmir Adli Tıp Kurumu'na başvurarak çocukların cenazelerini istedi. Ancak, Söke Cumhuriyet Savcılığının kesinlikle çocukların kimseye verilmemesi kararı olduğu bildirilince, baba Mellersh, biri kadın iki aile dostu ve avukatıyla bugün, Söke Adliyesi'ne geldi. Avukatı Atilla Çamlı ile birlikte saat 16.00 sıralarında Söke Adliyesi'ne gelen Justin Mellersh, velayeti kendisinde olan çocuklarının cenazelerinin kendisine verilmesini istedi. Ancak yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede savcı kararını değiştirmedi. Adliye çıkışında DHA muhabirinin sorularını yanıtlamayan baba Mellersh hızla aracına binerken; avukatı Atilla Çamlı ise "Savcı cenazelerin verilmemesini kararlaştırmş. Bununla ilgili prosedür işliyor. Şu aşamada çocukları kimse alamıyor. Yarın Dışişleri Bakanlığı'na dilekçe vererek hukuki velayeti babalarında olan çocukların cenazesini babalarına verilmesini isteyeceğiz" dedi.

Öte yandan, `Pedofil' olmakla suçlanan baba Mellersh'in, boşanma davası sırasında aynı iddianın gündeme gelmesi üzerine pedofil olmadığına ilişkin rapor aldığı, mahkemenin annenin ruh sağlığının iyi olmadığını belirlemesi üzerine, çocukların velayetinin kendisine verdiğini, çocuklarını aldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyerek bunları belgeleriyle açıklayacağı yönünde Almanya'daki akrabalarını bilgilendirdiği öne sürüldü.

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Benzer HaberlerTürkiye Haritası