00:58:00  28 Kasım 2014 Cuma


Böylesi ne görüldü ne duyuldu

Güzide Yılmaz İlköğretim Okulu depreme karşı güçlendirildi. Ancak deprem çıkış kapısı duvarla örülerek kapatıldı.
09 Kasım 2010 Salı, 07:28:33
Böylesi ne görüldü ne duyulduMaltepe’deki Güzide Yılmaz İlköğretim Okulu, depreme karşı güçlendirilmek için 2 yıl önce tadilata alındı. Okulun kolon ve kirişleri çelik karkaslarla sağlamlaştırıldı. Çalışmalar, bu öğretim yılının başında tamamlandı ve okul yeniden eğitime açıldı. Ancak yöneticiler, okul açıldığında, akıl almaz bir tabloyla karşılaştı. Bu tadilat çerçevesinde, öğrencilerin acil bir durumda bahçeye direk çıkışını sağlayan “tahliye kapısı” duvarla örülerek kapatılmıştı...

TATBİKATTA SIKINTI YAŞANDI
Müdür Abdulvahit Kesikoğlu, durumu valiliğe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdi. Müdürün, “Bin 100 öğrencinin acil durumlarda tahliye için çok dar bir geçitten geçmesi, 21 metre daha fazla yürümesi gerekiyor” başvurusu üzerine İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonu göreve çağrıldı. İnceleme yapan heyet, ‘Deprem tatbikatında bile öğrenciler tahliye edilemedi’ diyerek İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nden kapının açılmasını istedi.

UZMAN EKİPTEN RAPOR
Ancak aradan 1.5 ay geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Bu akla ziyan tadilat, uzman ekibin hazırladığı teknik raporda şöyle yer aldı: “Tahliye kapısının iptal edilip öğrencilerin 21 metre uzaktaki çıkış kapısına yönlendirildiği, bu çıkıştan bahçeye çok dar bir kapıdan geçilerek ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Afet anında öğrencilerin zemin kattan tahliyesinin yapılabilmesi için merdivene en yakın noktadan kapı açılması gerekiyor.”
 

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Benzer HaberlerTürkiye Haritası