12:28:28  27 Kasım 2014 Perşembe


Batman’da engelli kıza tecavüz skandalı

Batman’da Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde hizmetli olarak görevli S.Y., merkezde tedavi gören zihinsel engelli 19 yaşındaki Y.B., adlı kıza tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
26 Nisan 2012 Perşembe, 14:51:35
Batman’da engelli kıza tecavüz skandalı

Batman'ın merkeze bağlı Demiryolu Köyü üzerinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Batman Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde tecavüz ve cinsel taciz skandalı ortaya çıktı. İddiaya göre, merkezde eğitim alan yüzde 30 zihinsel engelli Y.B., adlı kız öğrenci 20 gün önce merkez yöneticilerine giderek merkezde hizmetli olan S.Y'nin kendisine tecavüz ettiğini anlattı. Y.B'nin ifadeleri üzerine hareket geçen merkez yöneticileri durumu Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdi.

Savcılığın yaptığı soruşturmada Y.B'nin tecavüze uğradığı doktor raporuyla belirlenirken, yine merkezde eğitim alan 18 yaşındaki G.E., adlı kız öğrencinin de cinsel tacize uğradığı ortaya çıktı. Skandalın ardından hizmetli evli ve 2 çocuk babası 35 yaşındaki S.Y., tutuklanarak cezaevine konuldu.

ÇOCUKLAR AİLELERİNE DÖNMEK İSTEMİŞ

Yaklaşık 35 engellinin kaldığı merkezde bulunan bazı çocukların, skandalın ortaya çıkmasından önce görüştükleri psikologlara merkezden ayrılmak istediklerini dile getirdikleri ileri sürüldü. Skandalın ardından da 6 ailede çocuklarını merkezden almak için yönetime başvurdukları belirtildi.

Olayın yargıya intikal etmesinin ardından Batman Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeis 7 kişi de olayı araştırmaya başladı. Bu arada durumun iletildiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, olayın araştırılması için de müfettiş görevlendirirken, psikolog ve sosyologlar da merkezde çalışma başlattı.

 
Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası