12:17:29  29 Aralık 2014 Pazartesi
AKP’li yöneticiden Şafak Pavey’e şok tweet

AKP İl Gençlik Kolları MYK Üyesi Melik Birgin’den Pavey’e nefret dolu tweet: ’Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın.’
22 Aralık 2012 Cumartesi, 14:16:34

En farklı YILBAŞI hediyeleri ve en cazip fiyatlar için TIKLAYIN

AKP’li yöneticiden Şafak Pavey’e şok tweet

AKP İl Gençlik Kolları MYK Üyesi Melik Birgin, Twitter hesabında CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e nefret dolu bir tweet attı.

O üye AKP’den ihraç edildi

AKP, Şafak Pavey’den ’özür’ diledi

Birgin, sayfasında Pavey için: “Allah bir bacağını almış, hâlâ küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!” yazdı.

Bu tweetin üzerine CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Başbakan’a bir mektup yazarak, “Allah bir bacağını almış, hâlâ küfürden uyanmazsın” tweet’ini atan AKP’li yöneticinin görevden alınmasını istedi.

Şafak Pavey Malatya AKP İl Gençlik Kolları MYK Üyesi Melik Birgin’in kendisi hakkındaki ‘ayrımcı’ tweet’i üzerine Başbakan’a bir mektup yazdığını açıkladı. Milliyet gazetesinden Mehveş Evin’in haberine göre Pavey, Birgin’in, “Allah bir bacağını almış, hâlâ küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!” şeklindeki tweet’ini “her türlü nefret söylemine dur denilmesi için” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a şikayet etti.

Pavey, defalarca Başbakanlık makamına başvurmuş olmasına rağmen TBMM’nin erkeklerle aynı tuvaleti kullanmaya devam eden tek engelli kadın milletvekili olduğunu belirttiği mektubunda, “bu gibi durumlardan daha utanç verici olduğunu” söylediği tweet’i anlattı.

CHP Milletvekili Pavey’in Erdoğan’a mektubu şöyle:

“Sayın Başbakan,

Engelli biri olarak ayakta kalmak için diğerlerinden iki kat enerji harcamaya, toplumda bir yük gibi algılanmamak için güçlüklerimi hiç yansıtmamaya çalışan biri olarak, obur bir hevesle sürdürülen aşağılamalara, hükümetin ve özellikle maliye bakanlığının büyük küresel mücadelelerle edinilmiş ve ülkemizde de (yetersiz bile olsa) yasalarla tanımlanmış engelli haklarının, kurnaz yönetmeliklerle geri almasına bile alıştım.

Hatta defalarca makamınıza başvurmuş olmama rağmen, meclisin erkeklerle aynı tuvaleti kullanmaya devam eden tek engelli kadın milletvekili unvanını taşımaya bile teslim oldum. Utanca dair temel ilkelerimizin hayli farklı olduğunu bilenlerdenim. Ancak bazı değiştirilemez utanç sahaları vardır ki, bunlar sizlerin ve bizlerin başını ortak olarak yere eğecek kadar hicap yüklüdür.

Utanç veren tweet

En utanç vereni ile, engellilere karşı yazısız bir yasa kadar köklü yerleşmiş olan önyargı ve nefretin resmi olanıyla bir tweet üstünden karşılaştım;

Malatya AKP Gençlik Kolları MYK üyesi Melik Birgin bana şu tweeti gönderdi: “Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!”

Hayatımda hiç görmediğim birinin, küfür uykusuna devam ettiğimi söyleyebilecek cüreti bulabilmesi, muhtemelen bunu söylemiş olmasından kazandığı sosyal itibardır. Kendisine ancak bu sosyal destek; hayali ilahi günahları bedensel cezayla tehdit edebilmenin kibrini verebilir. Bu arada şükür ki, bu düşkün itibarı paylaşmıyoruz.

Midemi bulandıran, sözlerden tüten ağır nefret kokusu değil. Beni ürküten nefretle yaşayanların, kendi yaptıklarının doğru olduklarına inanmaları… Onaylamasam da bunu bile anlayabilirim. Bizim gibi, çatışmaları ideolojilerden yürüyen toplumlarda yerleşik nefret algısının birbirini kabule dönüşmesi uzun çağlar alabilir.

Ancak burada sorun; tweeti gönderen ayrımcı fanatiğin partiniz yöneticilerinden biri olması. Ve nefretini yüz binlerce kişi okumasına rağmen resmi görevine devam edebiliyor olması…

Ülkemin bütün engellileri adına

İktidarınızda bütün sisteminizi rövanş üstüne kurdunuz. Vaktiyle kin çetelesi tuttuklarınızın yanında, hak ve adalet savunucusu olarak duranların hiç telaffuz edilmiyor olması, bende ahlak yozlaşması ve güç tapınmasını dönüştürmeye değil, makamların el değiştirmesiyle ilgili olduğunuz zannı uyandırıyor.

İslam’a karşı nefret suçu için BM ye başvuracağınızı açıklamalarınızdan öğrendim. Ancak partinizin yerel bir üyesinin küstah tweetine karşı bir uygulama yapmazsanız, insanlığa karşı işlenmiş suçlardaki en güçsüz ve en sessiz çoğunluğa karşıahlaki borcunuzu yerine getirmeyip, sadece sempati bağlarınız olan nefret suçu mağdurlarına karşı hassasiyet gösterdiğinizi düşüneceğim.

Sizden ricam şahsımda kimlik olarak temsil edilen ülkemin bütün engellileri adına AKP Malatya Gençlik Kolları MYK üyesi ayrımcı fanatiği görevinden, tam da bu nedenle almanız… Belki bunu yaparsanız nefret suçlarına karşı tavizsiz bir samimiyet başlangıcını seçmeninize gösterebilir ve bundan sonra partinizde bu tür yaklaşımlarda bulunanlara karşı insanlığın ortak değerleri konusundaki yaklaşımınızı sunmuş olursunuz.

İnsanlığa ödenmesi gereken borç

Bunu sizden milletvekili olarak değil: hayatı boyunca baş örtülü kızların eğitim hakkını, inanç özgürlüğü hakkını, şahsınızın siyaset yapma hakkını, 28 Şubat döneminin bütün haksızlıklarına şimdi değil, tam o sırada çevrenizde bugünkü dalkavuklarınız yokken açıkça ve bütün riskleri ile karşı çıkmış insan hakları savuncusu bir seküler olarak istiyorum.

Vaktiyle siyasi hayatınıza karşı yürütülen kampanyada sizden ikbal ve imtiyaz beklemeden, ikbal ve imtiyaz ihtimallerini (ne yazık ki ülkemizde pek alışkın olunmayan biçimde) reddeden biri olarak istiyorum.

Bunun bana değil, insanlığa ödenmesi gereken bir borç olduğunu düşünüyorum.

Şafak Pavey, CHP İstanbul Milletvekili.”Yorumlar (6)
tosun
22 Aralık 2012 / 22:44
allah sana insan sifati vermis sende hala .... pesindesin
Mazlum
22 Aralık 2012 / 18:40
Eyüp Peygamber tüm acılardan önce Allahtan tek bir şey istiyor yarabbi aklımı alma onu koru. Behey zavallı andaval grubunun bireyi azıcıkta sen isteseydin ya. Ne yapıcan o boş saksıyı onda çiçekte yetişmez. O kadar gübreliki.
Murat
22 Aralık 2012 / 16:22
Şafak hanım bir bacağını kaybetmiş ama sen beynini kaybetmişsin a bre gerizekalı.
hayali
22 Aralık 2012 / 15:27
Allah sana bundan baaşka beuyin, bundan başka vicdan vermemiş kimse fark etmesin diye fellik fllik saklanacağına utanmadan bir de Şafak Pavey’e mesaj atabiliyosun ya, senin o gafletten uyanman hiç mümkün deiğl
filozof
22 Aralık 2012 / 14:53
Ne yani şimdi terörle mücadele ederken mayına basarak ayaklarını kaybedenler küfür içindeler miydi?
Halil Ince
22 Aralık 2012 / 14:52
Devamli yaziyorum inanmiyorsunuz.En fazla alkol tüketen parti anketi yapilsa Akp birinci parti çikar.Bu tip birseyi normal beyin söyleyemez.Ancak asiri alkol sonrasi söylenecek sözler bunlar.Kafayi çekip çekip demeç veriyorlar,tweet atiyorlar.(bknz: Samil Tayyar,Egemen Bagis vs.)Bu arkadasta ya asiri alkol almis,ya da insanliktan nasibini almamis.Tatli su delikanlisi twitter hesabini da kapamis.Delikanlilik butraya kadar.Hem de il baskanisin lafinin arkasinda dur ve savun.Nasil savunacaksan artik.Engelliye bu gözle bakan zihniyetin diger ülke sorunlarina bakis açisini düsünün artik.Basbakandan da birsey beklemek saftillik olur.Kendi demiyor mu biz adamlarimizi yemeyiz diye.Bu tip olaylara tavir koyacak basbakan,iskenceciyi terfi ettirir mi?Zihniyet degismez.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönder
Etiketler


Türkiye Haritası