15:21:22  23 Ekim 2014 Perşembe


’Esad, PKK ile işbirliği yapıyor’

Rusya’da yayın yapan Kommersant gazetesi, Suriye lideri Beşar Esad’in Türkiye’ye karşı terör örgütü PKK ile işbirliği yaptığını yazdı.
31 Mart 2012 Cumartesi, 21:06:53
’Esad, PKK ile işbirliği yapıyor’

Rusya'da yayın yapan Kommersant gazetesi, Suriye lideri Beşar Esad'in Türkiye'ye karşı terör örgütü PKK ile işbirliği yaptığını yazdı. Gazetenin dış politika yazarı Maksim Yusin'in kaleme aldığı, "Esad Kürt cephesi açıyor" başlıklı yazıda, Suriye'deki ihtilafın, Türkiye'de yeni bir bölgesel krize yol açacağı iddia edildi.

PKK'nın askeri kanadı lideri Murat Karayılan'ın, Ankara'yı Türk askerlerinin Suriye'ye girmesi durumunda Türkiye 'nin "savaş alanı haline" geleceği tehdidini hatırlatan Rus gazeteci, "Uzmanlar, Şam 'ın PKK ile yeniden ittifak yaptığından söz ediyor. Böylece Ankara'yı etkileyebilmek için gereken gücü elde etmek isteyen Beşar Esad, Kürt kartını oynayabilir. Bu gelişme bölgenin birkaç ülkesinde aynı anda durumu dengesizleştirebilir. Kürt problemi; Türkiye dışında İran, Irak ve Suriye'de de ciddi bir sorun" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye-PKK ilişkilerine değinen Yusin, Şam'ın PKK'yı zaman zaman desteklediğini belirterek, önceki yıllarda örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye karşı faaliyetlerini Suriye topraklarında yönettiğini ifade etti. PKK'nın Suriye'de eğitim gördüğüne işaret eden yazar, "Öcalan'ın yakalanmasının ardından, 1999'dan itibaren Şam ve PKK, aralarındaki ilişkileri gizlemeye çalıştı. değerlendirmesinde bulundu.

SURİYE MUHALEFETİ TÜRKİYE'DE YAPILANIYOR
Durumun değiştiğini belirten Kommersant yazarı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'deki iç savaş şartlarında muhalefetten yana olduğunu kaydetti. Makalede, "Esad'ın karşısındaki Suriye Milli Konseyi, Türkiye'de üsleniyor. Üstelik Ankara'da iki ülke arasındaki sınır boyunca Suriye'nin askeri birliklerinin giremeyeceği bir 'tampon bölgesinin' kurulmasından giderek daha sıkça söz ediliyor. Esad, buna karşılık Erdoğan'a, Suriye'deki ihtilafa müdahalenin Türkiye için ne gibi sonuçlar doğurabileceğini hatırlatarak Kürt kartını oynamaya karar verdi.
Esad'ın Kürtlerle ilgili yoğun faaliyetinin bir sebebi daha var: Suriye'de yaşayan yaklaşık 2 milyon Kürd'ün desteğini kazanmak istiyor. Kürtlerin çoğu iç savaşta tarafsız kaldı. Bazı hareketler Şam'ı, bazıları ise muhalefeti destekledi. Fakat genellikle Kürt nüfuslu bölgelerdeki halk, protesto eylemlerine katılmadan bekledi. Kürtlerin bu konuda bir bahaneleri de yok: Esad'ın güvenlik güçleri Kürt bölgesinin iç işlerine karışmıyor, Suriye'de işbaşındaki rejimin Sünni çoğunlukla mücadele edecek ve aynı zamanda Kürtlerle ilgilenecek imkânı da yok" ifadeleri yer aldı.

KÜRTLER BAŞKENTLERİNİ İLAN ETTİ
Bazı Kürt politikacıların, Suriye topraklarında başkentin' Afrin' şehri olacağını ilan ettiğini hatırlatan yazar, 'Batı Kürdistan'ın' ilan edilmesinden söz edilmeye başlandığını hatırlattı. Maksim Yusin, "Uzmanlar, Suriye krizinin sonucunun nasıl olacağına bağlı olmaksızın, Kürtlerin konumunu her halükarda güçlendireceklerine inanıyor. Hem Esad hem de onun düşmanları, şimdi Kürtlerle flört yapıyor. Suriye Milli Konseyi'nin liderleri, iktidara geldikleri takdirde Kürt nüfuslu bölgelere özerklik vermeyi vaat etti. Kürtlerin daha az haklara sahip olduğu ve ayrımdan şikâyet ettiği Türkiye'deki resmi makamlar, sınırda 'Kürt özerk bölgesinin' ortaya çıkmasından her halde memnun olmayacak.

PKK büyük ihtimalle şimdiki durumdan yararlanıp Suriye'nin 'Batı Kürdistan'ında' kendi varlığını güçlendirmeye çalışacak. Bunun sonucunda, Şam'da iktidar başında kimin, Esad'ın mı yoksa düşmanlarının mı bulunmasına bağlı olmaksızın, Türk Ordusu, yalnız Irak topraklarında değil, Suriye'de de PKK'ya karşı operasyonlar gerçekleştirmek zorunda kalacak" iddiasında bulundu.
Yorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası